Reklama

Służby Specjalne

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych ocenia współpracę antyterrorystyczną

Fot. ABW
Fot. ABW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie oceniła działania i współpracę antyterrorystyczną resortów i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju - poinformował po posiedzeniu komisji jej przewodniczący Waldemar Andzel.

Sejmowa komisja wysłuchała we wtorek, 6 października informacji na temat realizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych z 2016 r. Posłów interesowało szczególnie współdziałanie służb oraz koordynacja działań antyterrorystycznych w naszym kraju.

"Komisja wysłuchała przedstawicieli resortów i służb, zapoznała się z ich informacjami o zabezpieczeniu antyterrorystycznym. Wszystkie służby państwowe działają bardzo dobrze" - powiedział Andzel.

Według przewodniczącego komisji powołane do tego instytucje monitorują sprawy zabezpieczenia przed terroryzmem i wszystko jest pod kontrolą państwa. "Sytuacja antyterrorystyczna będzie pewnie jeszcze ponownie omawiana, ale na obecna chwilę wszystko jest monitorowane i działa dobrze" - stwierdził.

Swoje informacje podczas posiedzenia przedstawiały resorty spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej oraz minister koordynator służb specjalnych. Posłowie mieli też wysłuchać przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Komponentu Wojsk Specjalnych.

ABW zatrzymuje

Przypomnijmy, że na początku października rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela RFN podejrzewanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terytorium Polski i innych krajów. Ustalenia ABW dotyczące zatrzymanego Jurgena K. wskazywały, że może on posiadać broń oraz materiały wybuchowe. W sieci, głównie w mediach społecznościowych, prezentować miał on radykalne poglądy antysystemowe i popierać skrajne organizacje prawicowe.

W trakcie przeszukania miejsca pracy oraz zamieszkania zatrzymanego mężczyzny ujawnione zostały materiały wybuchowe w postaci trotylu lanego oraz prasowanego o łącznej wadze 1,2 kg. Ponadto zabezpieczono amunicję do broni palnej bojowej i sygnałowej, zapalnik, granat łzawiący oraz elektroniczne nośniki danych.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze