Reklama

Służby Specjalne

Order Odrodzenia Polski dla gen. bryg. Zbigniewa Nowka

Fot. Agencja Wywiadu/Twitter
Fot. Agencja Wywiadu/Twitter

”Prezydent RP Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewowi Nowkowi, oficerowi wywiadu, byłemu szefowi Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, byłemu zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego” - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent RP Andrzej Duda nadał pośmiertnie "w uznaniu wybitnych zasług dla umacniania bezpieczeństwa wewnętrznego i pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność państwową i publiczną" Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewowi Nowkowi - oficerowi wywiadu, byłemu szefowi Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, byłemu zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak informuje BBN, w imieniu Andrzeja Dudy order przekazał na ręce małżonki zmarłego doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał dywizji w stanie spoczynku Romuald Ratajczak podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Generał zmarł 17 czerwca, miał 59 lat. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i szefowie ABW, AW i SKW.

Zbigniew Nowek urodził się 1 lipca 1959 r. w Bydgoszczy. Z wykształcenia był prawnikiem. Był aktywnym działaczem opozycji w PRL, w lutym 1981 r. kierował strajkiem studenckim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, był też szefem NZS na UMK. Od 13 grudnia 1981 r. był ścigany listem gończym. W latach 1981-1984 był jednym z organizatorów podziemnej poligrafii w regionie gdańskim, był wydawcą, redaktorem, drukarzem i kolporterem ulotek.

W 1990 Nowek rozpoczął pracę w nowo utworzonym Urzędzie Ochrony Państwa, został szefem delegatury UOP w Bydgoszczy. Pozostał na tym stanowisku także po 1995 roku, gdy po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Aleksandra Kwaśniewskiego odszedł szef MSW Andrzej Milczanowski, a zastąpił go wkrótce polityk SLD Zbigniew Siemiątkowski. Po wyborach parlamentarnych w 1997 roku, wygranych przez AWS, Nowek awansował na funkcję zastępcy szefa UOP, a w lutym 1998 został szefem całego Urzędu. Podał się do dymisji jesienią 2001 roku, po wygranych przez SLD wyborach, w proteście przeciwko szykowanej reformie służb specjalnych, polegającej na podziale UOP na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu.

Do służb Nowek wrócił jesienią 2005 roku, po zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych. Został szefem Agencji Wywiadu. Jako szef AW, w sierpniu 2006 roku, został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego awansowany na generała brygady. Nowek kierował AW do początku 2008 roku - po zwycięstwie PO i objęciu funkcji premiera przez Donalda Tuska, Nowka na fotela szefa AW zastąpił Maciej Hunia.

Na początku 2010 roku Nowek został zastępcą szefa BBN przy Kancelarii Prezydenta - po katastrofie smoleńskiej i śmierci szefa BBN Aleksandra Szczygło krótko był też p.o. szefa Biura. Po zwycięstwie wyborczym Bronisława Komorowskiego w lipcu 2010 roku odszedł z BBN.

Nowek miał liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in. w 2007 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Republiki Litewskiej za zasługi na rzecz litewsko-polskich stosunków międzypaństwowych i bezpieczeństwa obu krajów. W 2009 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

PAP/BBN

Komentarze