Reklama

Służby Specjalne

Mossad pomógł udaremnić zamach terrorystyczny w Europie

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Współpraca izraelskiego Mossadu oraz służb specjalnych Danii miała zapobiec dużemu atakowi terrorystycznemu przygotowywanemu przez członków komórki będącej częścią tzw. Państwa Islamskiego. Jak poinformowały izraelskie media chodzi do aresztowanie grupy 22 radykałów.

Jak podały izraelskie media (Kanał 12), na trop członków komórki, która planowała zamach terrorystyczny w Danii, izraelskie służby miały wpaść jeszcze w okresie, gdy niektórzy z nich brali aktywny udział w działaniach islamistów w Syrii i Iraku. Następnie informacjami wywiadowczymi Mossad miał podzielić się ze sowimi partnerami z Europy. W sumie, w trakcie przeprowadzonych działań duńskich funkcjonariuszy z PET (Politiets Efterretningstjeneste), zatrzymanych miało zostać 22 domniemanych terrorystów.

Co równie istotne, w trakcie inwigilacji grupy zlokalizowane zostały również ich tzw. bezpieczne domy, istniejące w różnych miastach kraju. Skonfiskowane zostały zapasy broni (mówi się, że terroryści chcieli pozyskać oprócz broni palnej również tłumiki) oraz ładunków wybuchowych (w tym opartych na silnym oraz popularnym wśród terrorystów materiale wybuchowym TATP), które miały posłużyć do przeprowadzenia serii ataków.

Należy podkreślić, że wcześniej zarówno obecny szef Mossadu Yossi Cohen, jak i premier Binjamin Netanjahu wskazywali, że dzięki pracy izraelskich służb udaremniono wiele spisków terrorystycznych na całym świecie. Zasugerowano, że może chodzić nawet o 50 tego rodzaju spraw. Zaś punktem odniesienia miało być zlikwidowanie siatki planującej atak na samolot lecący z Australii na Półwysep Arabski. 

To, że izraelskie służby specjalne wielokrotnie pomagały swoim odpowiednikom w Europie w walce z terrorystami nie ulegało nigdy wątpliwości. Szczególnie, że Mossad, ale też Aman oraz Szabak, od lat w różny sposób zwalczają struktury terrorystyczne rozsiane w regionie oraz niemal na całym świecie, budując przy tym bazy danych zawierające informacje zarówno o sposobach działania, komunikacji jaki i o poszczególnych osobach zaangażowanych w różne ruchy radykalne.

Opisywany przypadek udaremnienia ataków w Danii, obrazuje jak mocno za kulisami oficjalnej polityki międzynarodowej, istnieje sieć powiązań pomiędzy poszczególnymi służbami specjalnymi. Oczywiście sprawą otwartą pozostaje zawsze to dlaczego służby decydują się na ujawnienie informacji o takich akcjach.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze