Reklama

Służby Specjalne

Joe Biden otrzyma dostęp do briefingów wywiadowczych

Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons, CC BY 2.0
Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Biały Dom zgodził się, by prezydent-elekt Joe Biden otrzymał dostęp do codziennych prezydenckich briefingów dotyczących informacji wywiadowczych - poinformował Reuters, powołując się na źródło w administracji.

O dostęp do takich informacji sztab Bidena wnioskował od ponad dwóch tygodni, argumentując, że to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa kraju przy procesie przekazywania władzy. Demokraci podkreślali, że jest to podstawą do płynnego przeniesienie obowiązków między prezydentami, zwłaszcza w trakcie epidemii. Do wtorku Biały Dom nie zdecydował się jednak na taki krok.

Biden stwierdził we wtorek, że nie otrzymał do tej pory żadnego prezydenckiego briefingu. Potwierdził zarazem, iż Biały Dom wyraził gotowość przekazywania ich. Jak informuje portal Bloomberg, w przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania zespołu Bidena z przedstawicielami amerykańskiego wywiadu.

Jako kandydat na prezydenta Biden otrzymywał część informacji wywiadowczych, co jest elementem amerykańskiej tradycji politycznej. Po wyborach 3 listopada nie udzielono mu jednak dostępu do szerszych briefingów prezydenckich. Prezydent USA Donald Trump nie uznał swojej wyborczej porażki i uważa, że w procesie głosowania dochodziło do powszechnych fałszerstw.

Amerykańska agencja GSA (General Services Administration) przyznała w poniedziałek wieczorem, że Biden jest zwycięzcą wyborów prezydenckich. Pod względem proceduralnym toruje to ekipie prezydenta-elekta drogę do formalnego rozpoczęcia procesu przejęcia władzy od obecnej administracji.

Joe  Biden przedstawił też nominacje na kluczowe urzędy w swej przyszłej administracji w tym m.in. dyrektora wywiadu narodowego nadzorującego wszystkie służby wywiadowcze w USA. Ma nim zostać, Avril Haines, która będzie też pierwszą kobietą na tym stanowisku. Haines służyła w administracji Baracka Obamy jako zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i zastępca dyrektora CIA.

Na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego przewidziany jest Jake Sullivan. Był on starszym doradcą rządu ds. negocjacji nuklearnych w Iranie jak też zastępcą asystenta prezydenta Obamy i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Bidena.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama