Reklama

Służby Specjalne

Edward Snowden kolejne 3 lata spędzi w Rosji?

Fot. Gage Skidmore, licencja  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Fot. Gage Skidmore, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Rosyjskie media informują, że Edward Snowden nie planuje nigdzie się ruszać i zamierza ubiegać się o przedłużenie możliwości legalnego mieszkania w Rosji na kolejne trzy lata. Trudno sobie wyobrazić, by władze w Moskwie odmówiły osobie, która wyrządziła jedne z największych strat - zarówno praktycznych, jak i propagandowych - amerykańskiej wspólnocie wywiadowczej w ostatnich latach.

Edward Snowden, bohater jednego z największych skandali szpiegowskich ostatnich lat, złożył wniosek o przedłużenie pozwolenia na pobyt w Rosji. O krokach prawnych swojego klienta miał poinformować rosyjskie media reprezentujący Snowdena prawnik, Anatoly Kucheren. Jeśli Moskwa wyrazi na to zgodę, były pracownik amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i tzw. prywatny kontraktor pracujący na rzecz Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), może otrzymać możliwość przebywania w Rosji przez kolejne trzy lata. Obecne zezwolenie na pobyt w Rosji Edwarda Snowdena ma dobiegać końca w tym miesiącu. Wspomniany prawnik, Anatoly Kucheren, zaznaczył, że na razie uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa nie jest celem działań jego klienta.

Przypomnijmy, że wcześniej rosyjskie władze - już w 2013 roku - udzieliły Snowdenowi azylu, który następnie został przedłużony w 2017 r. na trzy lata i właśnie dobiega końca.

Edward Snowden miał ujawnić dziennikarzom w 2013 r. szereg informacji dotyczących programów szpiegowskich Stanów Zjednoczonych - w zakresie SIGINT-u - względem innych państw świata oraz ludzi na całym świecie (m.in. słynny PRISM). Informacje jakie ujawnił dotyczyły nie tylko danych wywiadu, ale również kwestii wojskowych. Co więcej, działania Edwarda Snowdena miały uderzyć bezpieczeństwo narodowe nie tylko samych Stanów Zjednoczonych, ale również państw należących do tzw. Sojuszu Pięciu Oczu (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Nowa Zelandia).

Uciekł on w tym celu na terytorium Chin, a dokładniej Hongkongu. Następnie, wykorzystując rosyjskie linie lotnicze, poleciał do Moskwy, gdzie musiał przebywać ze względu na działania amerykańskiej dyplomacji i organów ścigania, poszukujących go w związku z zarzutami odnoszącymi się do szpiegostwa. Ostatecznie, Rosjanie podjęli decyzję o możliwości swobodnego przebywania i aktywności publicystycznej oraz komentatorskiej na ich terytorium przez Snowdena.

Sam Edward Snowden budzi skrajnie reakcje na całym świecie. Część osób uważa go za bohatera zmagań z systemami masowej inwigilacji, stosowanymi przez Amerykanów. Z drugiej strony, podkreślane są wątpliwości, co do jego prawdziwej motywacji i przede wszystkim możliwości legendowania obecnymi działaniami medialnymi swojej pracy szpiegowskiej na rzecz chińskich lub/i rosyjskich służb specjalnych. Jego krytycy zauważają, że broniąc wolności w internecie udał się do Chin i Rosji, a więc państw o jednym z najwyższych poziomów kontroli.

Nie zmienia to faktu, że Edward Snowden nie daje o sobie zapomnieć, wysyłając z Rosji różnego rodzaju opinie oraz komentarze, np. odnoszące się do zaostrzania prawa przez państwa walczące z koronawirusem.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze