Reklama

Służby Specjalne

Dodatkowe pieniądze dla ABW i AW. Senat przyjął poprawki do tegorocznego budżetu

Autor. Senat/Twitter

Senat w środowym głosowaniu zgłosił 65 poprawek do ustawy budżetowej na 2022 r. Zaproponował m.in. zwiększenie wydatków na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu. To, jak tłumaczyli senatorowie, reakcja na prośby przedstawicieli tych formacji, którzy podczas posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zgłaszali niedobory w tegorocznym budżecie. By jednak finansowanie realnie się zwiększyło, do senackich poprawek przechylić musi się jeszcze Sejm, a to nie jest już wcale takie oczywiste. 

W sumie, senatorowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu postanowili przyznać dodatkowo 9 800 000 złotych. ABW otrzymać ma 2,8 mln złotych a AW - 7 mln złotych.

w części 57 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w rozdziale 75418 - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwiększa się wydatki bieżące jednostek budżetowych o 2.800 tys. zł, - w części 59 Agencja Wywiadu w rozdziale 75419 - Agencja Wywiadu, zwiększa się wydatki majątkowe o 7.000 tys. zł.
Poprawka do ustawy budżetowej na 2022 rok przyjęta przez Senat

Ile zatem wynieść mógłby budżet dwóch z trzech niewojskowych służb specjalnych? Gdyby Sejm przychylił się do senackich poprawek, AW miałaby do dyspozycji ponad 254 mln złotych a ABW przeszło 652 mln złotych. Dzięki zwiększeniu, obie służby miałyby do dyspozycji więcej pieniędzy niż w roku 2021 (przed nowelizacją budżetu). Jest to szczególnie istotne dla Agencji Wywiadu, której budżet przez ostanie 3 lata sukcesywnie maleje, a jak mówiła senatorom płk Justyna Rubaszewska, dyrektor Biura Finansowo-Administracyjnego AW, tegoroczne środki pozwolą jedynie na "podtrzymywanie działalności", a "budżet zapewni tylko podstawowe działanie". 

Czytaj też

Podczas debaty nad budżetem w Senacie, wiceszef resortu finansów Sebastian Skuza, nie zgodził się jednak z zarzutami dotyczącymi budżetów AW i ABW. Przypominał on, że obie te formacje w ubiegłym roku - w ramach nowelizacji ustawy budżetowej - otrzymały dodatkowe pieniądze, a także środki z rezerwy ogólnej premiera. AW otrzymać miała 8 mln złotych, a ABW - łącznie - 7,7 mln złotych. 

Pozwoliłem sobie na rozmowę z szefami tych służb i wykazują oni zadowolenie ze współpracy z Ministerstwem Finansów, jak i z przyjętych limitów budżetowych.
Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Czy służby, których przedstawiciele - mimo zapewnień wiceszefa MF - zgłaszali jednak niemałe zastrzeżenia dotyczące wysokości finansowania w roku 2022 dostaną dodatkowe miliony? Decyzja należy teraz do posłów, którzy głosować będą nad senackimi poprawkami. Doświadczenie pokazuje jednak, że niewiele z nich ostatecznie zostaje przez Sejm przyjęta, co nie wróży za dobrze ABW i AW. Jeśli Sejm poprawki odrzuci, formacje będą mogły liczyć już tylko na nowelizację budżetu, na którą zapewne - jeśli dotyczyć będzie oczywiście także służb specjalnych - chwilę trzeba będzie poczekać.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze