Wyłudzili ponad 57 mln złotych. ABW rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą

6 sierpnia 2020, 16:44
ABW, fot, ABW agencja bezpieczeństwa wewnętrznego
Fot. ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy kobiety i siedmiu mężczyzn podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy" - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Przestępstwa miały być popełniane we współpracy z podmiotami na terenie Polski, a także Czech i Słowacji. Jak informuje Żaryn, skarb Państwa stracił ponad 57 mln zł.

Zatrzymań dokonano 4 sierpnia 2020 r. na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i pomorskiego. Jeszcze tego samego dnia prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty. Z informacji jakie przekazał rzecznik ministra koordynatora wynika, że grupa przestępcza brała udział w karuzelowym obrocie artykułami spożywczymi i chemicznymi, przyjmowała, a także wystawiała nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury, ponadto prała brudne pieniądze. 

Podejrzani reprezentowali podmioty zarejestrowane w Polsce, Republice Czeskiej i Słowackiej. Mieli wystawiać faktury, które nie odzwierciedlały faktycznych zdarzeń gospodarczych, na przeszło 260 mln zł, co zdaniem śledczych doprowadziło to do bezzasadnego obniżenia podatku VAT o ponad 57 mln zł. 

Podczas śledztwa zebrano obszerny materiał dowodowy. Wobec czterech zatrzymanych sąd zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy – tymczasowe aresztowanie, a wobec pozostałych sześciu – dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych

Postępowanie prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu we współpracy z Izbą Administracji Skarbowej w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Hipokryzja
niedziela, 9 sierpnia 2020, 08:19

Zabrali 57 milionów. 8 milionów na głowę. I dostali dozór policyjny? Pewno dostaną zawiasy :-D albo jakieś 2-3 lata pozbawienia wolności. Można wyru..ac państwo na 8 baniek na głowę i spędzić w więzieniu 2-3 lata. Wychodzisz i dalej masz 8 baniek. Wspaniała kara :-D

Tweets InfoSecurity24