Spotkanie ostatniej szansy zakończone. Jaką podwyżkę zaproponowano mundurowym?

20 września 2021, 14:45
Maciej Wąsik, sejm. fot. MSWIA
Fot. MSWiA

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli resortu spraw wewnętrznych i administracji z władzami związków zawodowych formacji podległych MSWiA, które miało być finalnym i decydować o losach działań protestacyjnych. Jak informuje strona rządowa, mundurowym zaproponowano m.in. podwyżkę 677 zł brutto wraz z nagrodą roczną, co daje kwotę 500 zł "na rękę" od 1 stycznia 2022 roku. Dowiedzieliśmy się również, ile w tym oraz w przyszłym roku wyniesie fundusz nagród. Resort zaproponował także podpisanie porozumienia dotyczącego ustaleń z 20 września.

Zgodnie z dzisiejszą propozycją strony rządowej, wszyscy funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). Daje to kwotę 500 zł netto. Co więcej, wiceminister Maciej Wąsik poinformować miał związkowców, podczas poniedziałkowego spotkania, że "od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej". "Przypominamy, że w 2022 roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc." - czytamy w komunikacie (217 złotych brutto). Jak podkreślała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w opublikowanym niedawno stanowisku, wysokość podwyżek w trakcie obowiązywania nowego programu modernizacji (ruszyć ma w styczniu 2022 roku i potrwać 4 lata) nie powinna być niższa niż 1155 złotych. O taką kwotę bowiem wzrosły uposażenia mundurowych w trakcie trwania poprzedniej "edycji" tego programu.

To oczywiście nie koniec propozycji, które resort złożył mundurowym. MSWiA zapewnić ma również awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Oznacza to, że mundurowi dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3. grupy otrzymają awanse do grupy 4., a ci z grupy 4. do 5. Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejść mają w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5. będą przenoszone do grupy 6. na przestrzeni czterech lat (co roku ma to być 25 proc. funkcjonariuszy). W samej policji awans otrzymać ma, jak szacuje resort, około 64 tys. funkcjonariuszy, w Państwowej Straży Pożarnej – prawie 11 tys., a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

MSWiA zaproponowało również zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Wcześniej wynegocjowano także odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc.

Strona rzadowa i społeczna zgodzić miały się również co do tego, że nalezy powołać zespół, który zająć miałby się analizą ustaw pragmatycznych oraz systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego. "Nadal zależy nam na wypracowywaniu wspólnych rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie. Jest to korzyść zarówno dla formacji, jak i dla bezpieczeństwa obywateli" – podkreślić miał wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik. Zespół zajmie się m.in. analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Zgodnie z zapewnieniami MSWiA, najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Jak pisze MSWiA, nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną związkową. Związkowcy zapowiadali już jednak wcześniej, że choć nie będą blokować prac, to od modyfikacji oczekują więcej, niż proponuje mundurowym resort. "Walka" o ostateczny kształt dokumentu ma więc trwać już na etapie prac w Sejmie i Senacie.

Niedługo dowiemy się co o propozycjach MSWiA, przedstawionych 20 września, myślą związkowcy. Jak zapowiadali, to spotkanie finalne i dłużej z decyzjami już czekać nie mogą. Innymi słowy, niedługo dowiemy się więc, czy oferta resortu wystarczy, by powstrzymać funkcjonariuszy przed rozpoczęciem działań protestacyjnych na dużą skalę i masowego przechodzenia na L4.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 293
pracownik cywilny
piątek, 24 września 2021, 12:55

A czy wiadomo coś jakie podwyżki by miały być dla pracowników cywilnych straży granicznej.Bo w artykule mowa jest tylko o funkcjonariuszach.

Ja
czwartek, 23 września 2021, 09:32

Panowie ja jestem akurat Strażakiem i stwierdzę że takie podwyżki to jest wielkie gówno inni chca po 1000 zlotych i tyle dostaną a nam proponują ochłapy i może dodatek służbowy ci zwiększą góra ma dodatek na maksa A tam oczy myślą wstydzili by się

KPP
środa, 22 września 2021, 19:44

Ujawnicie wysokość kwartalników i nagród w każdej komendzie wydziale - za ostatnie 5 lat. Punktowo nie personalnie przypisane do funkcjonariusza. Informacja publiczna. I zobaczycie ile może być dodatkowej kasy dla tych co kierowniku ją. Oraz sprawdzćie gdzie trafia kasa za l4

KPP 3 grupa 15 lat
środa, 22 września 2021, 19:42

z grupy drugiej na trzecią przechodzi dajmy na to po trzech latach służby, po następnych 3 latach z 3 na 4. Czyli po 6 latach ma 4) i po następnych trzech ma 5 grupę ( czyli w 9 roku służby 5 grupa). teraz policjanci mają 15 lat i 3 grupy i co po 15 latach jedni mają 4 grupy a inni po 9 dostaną 5? Czy to jest mowytwacja???? Juz kotś pisał grupa dodatek stopień za - staż służby, szkolenia. Jak nie to wydymacie tych co naście lat robią na 2 i 3 a młodym oraz plecakom dacie szybciutko 5 i 6 grupy. To ma być motywacja?

Chiacynt
środa, 22 września 2021, 21:03

To samo przyszło mi na myśl, jak mam przejść z 3 na 4 grupę po kilkunastu latach służby, to mam w d...e taki awans. Zakres obowiązków nieporównywalnie większy od młodego, ale 5 grupy nie można dostać, no jej nie ma, i teraz wielce wielki awans, z 3 na 4 grupę, to jest demotywacja i nic więcej. Ludzie, którzy mają minimum 15 lat służby obligatoryjnie powinni dostawać 5 grupę, pod warunkiem, że bardzo dobrze wykonują dwoje obowiązki, tylu jest f-szy, którzy mają i wykonują obowiązki znacznie ponad swoją grupę zaszeregowania, ale nie ma 5 grupy dla nich, i, kiedy, jak nie teraz to wszystko sprostować.

Adamus
środa, 22 września 2021, 13:14

Tak maja duzo za to co robia

Tweets InfoSecurity24