Dlaczego MSWiA nie rozszerzy dodatku przedemerytalnego?

23 marca 2021, 10:19
MSWiA, fot, MSWiA
Fot. MSWiA

Świadczenie motywacyjne, nazywane też dodatkiem przedemerytalnym, miało przekonać doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie. Zgodnie z przyjętymi przepisami otrzymują je mundurowi po 25 i 28,5 latach służby i wiele wskazuje na to, że młodsi stażem nie mają co liczyć na to, że zostaną do grupy beneficjentów dopisani. Jak informuje bowiem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik – w odpowiedzi na interpelację – w resorcie nie są prowadzone prace zmierzające do objęcia świadczeniem motywacyjnym mundurowych posiadających 10- i 15-letni staż służby. Problem w tym, że w 2019 roku, z formacji odeszło ponad 2500 mundurowych, którzy nie osiągnęli 20 lat służby, a większość z nich nie dosłużyła nawet 15 lat.

Celem świadczenia motywacyjnego było zatrzymanie w poszczególnych formacjach tych funkcjonariuszy, którzy – posiadając prawa emerytalne – zdecydują się na emeryturę nie odejść i dalej pełnić służbę. Dodatek, w ministerialnym założeniu, ma się więc "samofinansować", o czym zresztą wielokrotnie podczas prac nad tzw. superustawą przypominał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Idąc tym tokiem myślenia, wprowadzanie dodatków dla mundurowych z 10-letnim stażem nie jest możliwe, a przynajmniej nie w tym samofinansującym się modelu, bowiem nie posiadają oni uprawnień emerytalnych. Nieco inaczej sprawa wygląda z mundurowymi, którzy w służbie są już minimum 15 lat. Wszystko dlatego, że jakaś cześć tej grupy posiada uprawnienia emerytalne, choć trzeba też jasno powiedzieć, że po takim okresie służby nie należy ona do najwyższych. I to jest jedna strona medalu. Druga to walka z wakatami, w czym dodatek przedemerytalny też miał pomóc. I biorąc to pod uwagę, rozważenie wprowadzenia dodatku dla mundurowych z 10- czy 15-letnim stażem nie wydaje się już działaniem nieuzasadnionym. Dlaczego? Świadczą o tym liczby, które udostępniło MSWiA. 

"Jednocześnie należy wskazać, że dodatki motywacyjne, o których mowa w art. 120a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, są ściśle powiązane z wiekiem uprawniającym funkcjonariusza do odejścia na zaopatrzenie emerytalne" – czytamy w odpowiedzi jakiej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik udzieli na interpelację skierowaną do resortu spraw wewnętrznych i administracji przez Cezarego Grabarczyka. Minister tłumaczy, że "regulacja ma na celu spowodowanie pozostania w służbie funkcjonariuszy posiadających wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe", a "przyznane świadczenie ma się przyczyniać do podjęcia decyzji o późniejszym przejściu na emeryturę, co umożliwia przekazywanie wiedzy i umiejętności praktycznych funkcjonariuszom o niższym stażu służby i jest naturalnym elementem doskonalenia zawodowego". Problem jednak w tym że, jak się okazuje, spora grupa policjantów (dane udostępnione przez ministra Wąsika dotyczą policji) podejmuje decyzję o odejściu z formacji przed osiągnięciem 15 lat służby oraz między 15 a 20 jej rokiem.

W 2019 roku z policji odeszło 4564 mundurowych, z których aż 1 699 funkcjonariuszy to policjanci, którzy nie przekroczyli 15 lat służby, a 836 odeszło po odsłużeniu w policji od 15 do 20 lat. Łącznie to przeszło połowa wszystkich odejść w 2019 roku. Mimo, że dane pochodzą tylko z jednego roku, to wydaje się, że i tak powinny skłonić do myślenia. I choć zgodnie z przyjętymi zasadami dodatek nie może generować dodatkowych kosztów (dotyczy osób z uprawnieniami emerytalnymi), pytanie o to, czy odejścia funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem nie są problem dla formacji, to już zupełnie inna kwestia. Warto pamiętać, że policjant nawet z kilkuletnim stażem zdobył już pewne doświadczenie, a formacja zainwestowała w jego szkolenie. Tak więc jego decyzja o odejściu ze służby – bez względu na to czy posiada on uprawnienia emerytalne, czy nie – stanowi pewien problem. Oczywiście na jego miejsce przyjęty zostanie młody policjant, którego jednak znowu trzeba wyszkolić i dać czas by zdobył doświadczenie. 

Czy zmiany w zasadach przyznawania dodatku przedemerytalnego są możliwe? Z pewnością nie teraz, o czym dość jasno informuje wiceszef MSWiA. Jak pisze, "aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne w zakresie nowelizacji ustawy o Policji w obszarze przyznania świadczeń motywacyjnych dla policjantów posiadających 10- i 15-letni staż służby". Zmiana nie jest zapewne możliwa dziś również z prozaicznego powodu – pieniądze. Rozszerzenie tego świadczenia wiązałoby się bowiem z koniecznością przynajmniej częściowego odejścia od idei jego samofinansowania, a więc trzeba byłoby znaleźć dodatkowe środki, a tych w tym roku zbyt wiele nie ma.

Czy MSWiA zdecyduje się kiedyś na zmiany obowiązujących zasad? Dziś na to pytanie nikt nie zna pewnie wiążącej odpowiedzi, a najbezpieczniej jest stwierdzić – to zależy. To zależy od tego jak wiele wakatów będzie w służbach podległych resortowi, jak wiele odejść ministerstwo notować będzie w grupie mundurowych ze wskazanym stażem oraz od tego czy znajdą się pieniądze na to, by "nowe" rozwiązanie sfinansować. 

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Funkcjonariusz 16 lat służby
piątek, 26 marca 2021, 12:46

Rację ma Grajcar bo zna realia służby. Od 15 go roku służby tj od uzyskania uprawnień emerytalnych dodatek powinien być proporcjonalny np 100 czy 200 co rok. A stawianie spawy że po 25 latach to są doświadczeni funkcjonariusze świadczy o nie znajomości realiów służby bo często są to tzw betony które tak naprawdę nic nie potrafią tylko lawirować przez tyle lat i nic oprócz marazmu oraz zniechęcenia do służby nie wnoszą. Oczywiście nie wszyscy tacy są ale jest ich wielu i większość funkcjonariuszy doskonale o tym wie że tak jest a ludzie z zwewnątrz nie wiedzą jak wyglądają realia służby bo jest te temat tabu i nikt z czystej przyzwoitości nie wynosi pewnych spraw poza służbę przy okazji blokuje się młodszymi drogę do rozwoju a brak możliwości rozwoju kształcenia i podnoszenia kwalifikacji tym bardziej skłania funkcjonariuszy do odejścia po 15 latach służby i podjęcia pracy w tzw cywilu za często wysza pensje niż w służbie i koło się zamyka.

Karol
piątek, 26 marca 2021, 11:46

Temat jest prosty, osoby z dodatkiem beronowym 25+ 28.5+, miały już wcześniej znacznie wyższe uposażenie, teraz to wzrosło o kolejne tysiące, prace osoba z wyższym i niższym uposażeniem robi tą samą, bez specjalnych różnic, a pensją jest czasami po podwyżce dodatku o połowę niższa. Osoby które mają uprawnienia +15 zaczynają odchodzić, nie chcą czekać 10-15 lat na dodatek, to zwykle doświadczone osoby, trwoni się ten potencjał, ale widocznie nas na to stać, więc dalej poszerzajcie rowy i budujcie kominy.

Pragmatyk
piątek, 26 marca 2021, 11:41

No dobrze, skoro doceniona została tylko grupa +25/28.5, skoro będą zarabiać więcej o 50-70% uposażenia od innych (stażowe, dodatek, wysługa, funkcyjne, premie, inne..) to Panowie Szlachta, do pracy!, pokażecie teraz reszcie ze możecie o te 50-70% zrobić więcej.. o tyle to niemożliwe, ze każdy inny młodszy stażem zrobi czasami więcej lub conajmniej tyle samo co osoby z dodatkami +25/28.5, a zarabia kilka tysięcy mniej, także zmotywowaliście resztę ludzi na pewno. Dodajmy ze niemtóre z osób, a znam takie osoby co mają uprawnienia, poczuły się w ten sposób zdemotywowane i niedocenione i odchodzą, tak się nie robi ..

Jurand
piątek, 26 marca 2021, 11:10

A ja zmykam w przyszłym roku, bo ludzi przesuwają do jednostek gdzie sobie nie radzą a Ci co zostają muszą dać sobie radę, za to nawet nie usłyszą słowa dziękuję, piękne chwile nie ma co ukrywać

Elka
piątek, 26 marca 2021, 11:06

No bo to dodatek betonowy,w większości dla tych, którzy mają resztę pilnować,nie ma wspólnego nic z tym aby Policjanci dłużej pracowali

Tweets InfoSecurity24