Wywiad ostrzegał przed epidemią?

23 marca 2020, 09:29
AW, agencja wywiadu. fot. Twitter AW
Fot. Twitter Agencja Wywiadu

W styczniu 2020 roku rząd dostał notatkę Agencji Wywiadu, że zagrożenie koronawirusem z Chin jest poważne i należy się przygotować na kryzys. Dlaczego ją zignorował? - czytamy w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej".

Według źródeł "GW" informacja o epidemii znalazła się w notatce Agencji Wywiadu (AW), dla której Chiny są jednym z najważniejszych kierunków działania.

"Podobnie jak inne służby NATO badała ona, na ile doniesienia o koronawirusie mogą być wyolbrzymione i służyć prowadzeniu wojny informacyjnej oraz szerzenia paniki. Analizowano szczególnie trzy wątki pojawiające się w przekazach, które mogły być inspirowane przez służb m.in. Rosji, że koronawirus powstał w brytyjskich laboratoriach wojskowych, że za rozprzestrzenianiem go stoją USA, które prowadzą wojnę gospodarczą z Chinami oraz że wirus jest <<dostosowany tylko do chińskiego DNA>>, więc dla reszty świata jest bezpieczny" - podaje gazeta.

Zdaniem źródeł "GW" polski "wywiad wniósł cenny wkład w zawartość NATO-wskich analiz - jako pierwsi podkreślaliśmy powagę sytuacji i pisaliśmy, że to nie wojna propagandowa, ale rzeczywiste zagrożenie". "Już w styczniu AW ostrzegała, że zagrożenie jest realne, trzeba się na nie przygotować, a epidemia na pewno nie ograniczy się tylko do Chin" - powiedział informator gazety, który miał dostęp do tej analizy Agencji.

Informacje z polskiego raportu miały znaleźć się w dwóch poufnych biuletynach informacyjnych NATO, które są "regularnie uzupełniane bieżącymi zapisami, a dostęp do nich mają służby w Sojuszu". Według cytowanego przez "GW" informatora najpoważniej sprawę potraktowała Estonia - przygotowała odpowiednią ilość sprzętu ochronnego (maseczki, kombinezony, płyny odkażające), mobilne laboratoria itp.

"GW" przypomina, że część krajów, w tym Polska, bardzo długo trzymały się tezy, że skala zagrożenia jest wyolbrzymiana i wykorzystywana przez propagandę wrogą NATO i USA. Taką postawę przyjął też prezydent USA Donald Trump.

Posłowie Adam Szłapka (KO) i Marek Biernacki (PSL), czyli członkowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych, powiedzieli "GW", że do komisji nie docierały żadne ostrzeżenia o zbliżającej się epidemii. Ostatnie posiedzenie odbyło się 14 lutego, prawie miesiąc przed wprowadzeniem stanu epidemiologicznego. "Do końca zajmowaliśmy się tylko aferami w służbach" - powiedział gazecie Biernacki. Szłapka dodał, że bardzo wysoko ocenia pracę Agencji Wywiadu i "nie byłby zaskoczony, gdyby miała ważne informacje o sytuacji w Chinach". 

Dziennik zwraca uwagę, że notatka AW powinna zostać zaprezentowana na posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych. Zasiadają w nim premier, minister spraw wewnętrznych czy szefowie służb, a w posiedzeniach może brać udział szef sejmowej speckomisji. Jest nim Waldemar Andzel (PiS). "GW" w niedzielę zapytała go, czy podczas posiedzenia Kolegium w styczniu przekazano ostrzeżenia polskich służb albo innych państw NATO o sytuacji epidemicznej w Chinach. "Poseł nie zaprzeczył, ale szybko zakończył rozmowę: - Posiedzenia Kolegium są niejawne" - czytamy.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
AWU
poniedziałek, 23 marca 2020, 13:05

Jest jasne że od czasu wejścia na listy przebojów w ChRL polskiego szlagieru "Majteczki w kropeczki" nasz wywiad ma ułatwioną pracę w tym kraju lecz wiarygodność GW zwłaszcza w obliczu obecnego kryzysu ("rząd PiS ukrywa liczbę ofiar" czy "testy na obecność wirusa dla każdego") zaczyna oscylować pomiędzy Agencją Xinhua a prasówkami rzeczników Kremla. Nawet jeśli sukces naszego wywiadu prawdą to ujawnianie takowych informacji głupotą i zakrawa na sabotaż zdolności obronnych kraju, na pewno nie przyczyni się do poprawy balansu handlu pomiędzy Polską i ChRL? Na marginesie były szef NATO Lord Robertson, przesympatyczny Szkot i przyjaciel Polaków wyraził kiedyś opinię (podejrzewam mającą źródło w spektakularnych sukcesach polskiego wywiadu przed i podczas 2 w.ś.) że Polacy "historycznie mają najlepszy wywiad na świecie ale powinni popracować jeszcze nad zdolnościami kontrwywiadowczymi". Zastanawiam się w jakim stopniu było to prawdą ponad 15 lat temu i czy wciąż aktualne? A wracając do kwestii ChRL jest jasne że w tym regionie naturalnym sojusznikiem (sprawdzonym i lojalnym) są dla nas służby wywiadowcze Japonii. Obecność polskich kryptologów przy dowództwie Armii Kwantungu aż do 1945r która zaowocowała wspólnym łamaniem sowieckich szyfrów i m.in. przyczyniła się do zdemaskowania Richarda Sorge (który sam używał szyfrów z jednorazowym kluczem niemożliwych do złamania) wciąż czeka na opracowanie.

law and order
poniedziałek, 23 marca 2020, 13:03

Hehe, zareagowaliśmy błyskawicznie zobaczcie na Wochy, Hiszpanię w Niemczech ostatnia doba to prawie 3000(!) nowych przypadków. O Rosji lepiej nie gadać epidemia poza kontrolą plus propaganda i cenzura. Wyborcza znowu strzeliła sobie w stopę bo nie dość, że nasz wywiad działa sprawnie za PiS to jeszcze rząd zareagował precyzyjnie eliminując scenariusz kolapsu państw zachodnich.

Notam
wtorek, 24 marca 2020, 00:28

Chętnie przeczytam o sytuacji w Rosji. Jakie to źródła piszą o epidemii, i o cenzurowaniu wiadomości?

Dociekliwy
poniedziałek, 23 marca 2020, 16:59

Od początku epidemii COVID-19 do dnia dzisiejszego wykonano w całej Polsce 20127 testów. W Niemczech wykonywane jest ponad 22000 dziennie. Ludzie wracali do Polski z zagranicy, przed wprowadzeniem kwarantanny, i nie byli badani jeśli nie mieli objawów. Ludzie wracali i wracają do Polski, po wprowadzeniu kwarantanny i nie są badani jeśli nie mają objawów. Problem w tym, że można infekować innych przed wystąpieniem objawów, a część zarażonych ludzi przejdzie infekcję bezobjawowo.

Box123
poniedziałek, 23 marca 2020, 13:03

Doswiadczenie uczy, że 90% sensacyjnych informacji gazety wyborczej to fake newsy. Jeśli ktoś się sugeruje tym, co tam wypisują to sam sobie szkodzi. Wystarczy sobie wyobrazic co by było gdyby teraz rządziła poprzednia ekipa, przez którą do dziś straciliśmy ok 600mld zł i z każdym kolejnym rokiem następne 40mld (z czego połowę na odsetki od kredytów na te pierwsze), deficyt by wynosił ponad 100mld (w 2015 wyprowadzano z budżetu ok 70mld i tendencja była +10 rocznie), finansowanie służby zdrowia o ponad połowę mniejsze ( w 2015 - 70mld - w 2020 - ponad 110 czyli wzrost o ponad 60% co jest bezprecedensowe w historii), nie było by programów społecznych na kwotę ok 70mld rocznie, które tworzą poduszkę bezpieczeństwa, którą w sytuacji naprawdę krytycznej będzie można zawiesić i nikt nie podejowal by żadnych realnych działań żeby coś z tym zrobić, a na każde pytanie jedyną odpowiedzią było by, że się nie da albo że "piniędzy" nie ma i nie będzie i można tak jeszcze długo. Zresztą nasze przygotowanie dziś było by o wiele wieksze gdyby, wzrost nakładów na służbę zdrowia zaczął się kilka lat wczesniej, a nie dopiero po 2015 roku. Już nie mówiąc o tym, ile dziesiątek tysięcy osób przyplaciło to wieloletnie niedoinwestowanie służby zdrowia swoim życiem i zdrowiem w między czasie. Do tego dochodzi kwestia pozamykanych przez rząd platformy laboratoriów sanepidu, w których można by przeprowadzac dziś badanie probek z testów na koronowirusa i warto to zestawić, z tym, że to właśnie ci ludzie najbardziej oskarżają dziś, rząd o mała ilość robionych badań , co też o czymś świadczy. Ale o tym wyborcza oczywiście już nie napisze. I pomijam tu kwestie absurdalnych żądań przeprowadzenia testów dla wszystkich chętnych, gdy wiadomo, że było by ich kilka milionów, a przerobowosc laboratoriów wynosi obecnie ok 4tys testów na dobę, czyli i tak jest dwukrotnym wzrostem względem tego co było jeszcze 2 tygodnie temu (odtwarzane są laboratoria pozamykane przez poprzedni rząd platformy ), a co zablokowało by ich przeprowadzanie w sytuacjach naprawdę koniecznych. Dlatego nawet trudno sobie wyobrazić co by się teraz działo, gdyby poprzednia ekipa nie straciła władzy w 2015 i nadal teraz rządziła w Polsce z jej ogarnięciem i prawdomównością. Bylibyśmy drugimi Włochami albo i gorzej

KAR
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:37

Jeżeli to prawda, to mamy kolejny dowód na to, że państwo z tektury i dykty to fakt! Lekceważenie sygnałów + wieloletnia ROZPIERDUCHA KADROWA w konsekwencji upadek państwa. Po drodze jeszcze kryzys gospodarczy & hiperinflacja za pasem...

oi
poniedziałek, 23 marca 2020, 13:26

raczej to ,że tak łatowo do tajnych notatek dociera GW

KAR
poniedziałek, 23 marca 2020, 22:49

To też :)

Ślązak
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:16

GW szuka dziury w całym jak zwykle przy pomocy posłów PO i PSL, źle się dzieje jak o informacjach wywiadu pisze się w gazetach.

matinee
poniedziałek, 23 marca 2020, 15:07

Źle się dzieje, jak informacje wywiadu są lekceważone przez sejm i rząd. Obowiązkiem dziennikarzy jest takie fakty ujawniać i piętnować.

gazetowy informator
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:28

Przecież GW od kilku lat trąbi że nie mamy wywiadu, bo go PIS zniszczył... Obstawiam że to taki sam fejk jak z maseczkami dla Włochów co niby zostały w Polsce zatrzymane.

Ktoś
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:23

GW nie miała takich informacji od kogoś z AW. Dlaczego? Bo wariografu się nie oszuka, a pracownicy i funkcjonariusze wiedzą, że zawsze jest pytanie "Czy ujawniles inf. niejawne"? I ktoś będzie ryzykował dla GW?

prawda
poniedziałek, 23 marca 2020, 13:47

Nie no słuchaj jak rzeczywiście AW została olana, to mogli sami oni puścić o ile to prawda taki mały przeciek by dać przysłowiowego "kopa i powiedzieć głośniej "a nie mówiłem ?"". To nie znaczy że zle działają, to by było bardzo niepokojące że tak zostali olani.

Rodesia
poniedziałek, 23 marca 2020, 13:21

Źle się dziej, że z informacjami wywiadu nic się nie robi. Panstwo z tektury.

bolek
poniedziałek, 23 marca 2020, 13:16

Ale co poradzić jak czytelnicy Wybióczej to głownie panowie z SB i WSI?

rmarcin555
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:55

@Ślązak. Oczywiście. Przecież wirus spadł z nieba w marcu. Nigdzie nie było informacji wcześniej. Totalne embargo. Biedny rząd nie mógł się dowiedzieć.

LP
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:42

... jeszcze gorzej jak tych informacji nie bierze pod uwagę rząd !

Tweets InfoSecurity24