Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Zorganizowana grupa przestępcza wyłudzała VAT? ABW zatrzymała trzy osoby

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem nienależnych zwrotów podatku VAT - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. To kolejne zatrzymania w sprawie obrotu metalami kolorowymi.

Zatrzymane 2 czerwca 2020 r. w Katowicach osoby należały do kierownictwa podmiotu, który w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów sprzedawał metale nieżelazne do zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji spółek. W rzeczywistości był to jedynie fikcyjny obrót, który pozwalał ich firmie uzyskiwać nienależne zwroty podatku VAT.

Działania spółki, z którą związani byli zatrzymani, doprowadziły do powstania szkody w mieniu Skarbu Państwa w wysokości ponad 7 mln zł. 

Mężczyźni usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami, oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu przestępstw skarbowych. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty 42 osobom. 

Śledztwo, mające w dalszym ciągu charakter rozwojowy, prowadzi katowicka Delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze