Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Szpieg GRU w Ministerstwie Gospodarki? Marek W. z aktem oskarżenia

Fot. ABW
Fot. ABW

Jest akt oskarżenia wobec Marka W., który miał prowadzić działalność szpiegowską w Ministerstwie Gospodarki, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Prokurator oskarżył domniemanego rosyjskiego agenta z artykułu 130 par. 1 Kodeksu Karnego, który mówi o tym, że „kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że "Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zakończył śledztwo prowadzone przeciwko Markowi W. Dziś (6 września 2018 roku) do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany akt oskarżenia w tej sprawie".

Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-2016 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach działalność szpiegowskiej oskarżony przekazywał wiedzę uzyskaną z tytułu zatrudnienia w Ministerstwa Gospodarki.

Prokurator oskarżył Marka W. o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności."

Przypomnijmy, że zgodnie z komunikatem Rzecznika Koordynatora Służb Specjalnych, w dniu 23 marca 2018 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Marka W., urzędnika zatrudnionego w jednym z resortów gospodarczych. Zatrzymany jest podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 130 kodeksu karnego, tj. zarzuty dotyczące działalności szpiegowskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. 24 marca sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec zatrzymanego mężczyzny.  

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji. 

Marek W., urzędnik jednego z resortów gospodarczych, w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji. 

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Prokuratura Krajowa/ Rzecznik Koordynatora Służb Specjalnych/ jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze