Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

KPRM: rosyjski propagandysta nie wjedzie do Polski

granica państwowa
Autor. Straż Graniczna

„Na wniosek Szefa ABW na listę cudzoziemców niepożądanych na terytorium RP został wpisany obywatel Rosji Wiktor Bezeka, którego działalność publicystyczna stanowi element walki informacyjnej prowadzonej przez Kreml przeciwko Polsce i UE” – poinformował Departament Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

Jak wskazano w komunikacie, Wiktor Bezeka od lat angażować ma się w "szerzenie rosyjskiej propagandy wymierzonej w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, polską rację stanu oraz wizerunek Polski na arenie międzynarodowej". Bezeka zawodowo związany jest z telewizją RT i polskojęzyczną redakcją agencji informacyjnej Sputnik. "Powyższe »media« to typowo dezinformacyjne struktury, stanowiące zaplecze Kremla, wspierając jego politykę zagraniczną i rozpowszechniając nieprawdziwy obraz rzeczywistości wśród obywateli innych krajów" - podkreśla Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM.

Reklama
Rosyjscy "dziennikarze" pracujący w Polsce stanowią grupę wykorzystywaną do agresywnych działań informacyjnych prowadzonych przez Kreml przeciwko RP, krajom NATO i Zachodowi. Polska niezmiennie pozostaje jednym z głównych celów tych działań.
Fragment komunikatu Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Reklama

W zamieszonej na rządowych stronach informacji przypomniano też, że to nie pierwszy przypadek skorzystania przez władze RP z instrumentu zakazu wjazdu do kraju dla rosyjskiego "dziennikarza". W marcu 2021 r. na wniosek ABW przedłużony został (do 2025 roku) zakaz wjazdu do Polski i krajów strefy Schengen zaangażowanego w szerzenie kremlowskiej propagandy Leonida Swiridowa. Podobną decyzję wydano w stosunku do Jewgienija Reszentiewa, reportera rosyjskiej TV, prowadzącego - jak podkreślono - "szkodliwą dla RP działalność wykraczającą poza ramy pracy dziennikarza". "Reszetniew prowadził działalność wpisującą się w zadania struktur prowadzących w Rosji walkę informacyjną" - czytamy.

Czytaj też

Przypomnijmy, we wrześniu 2022 r. Polska - w porozumieniu z krajami bałtyckimi - zaostrzyła przepisy dotyczące wjazdu na swoje terytorium w odniesieniu do obywateli Rosji. Przyjęte rozwiązania służą ograniczeniu innych niż całkowicie niezbędne podróży obywateli Federacji Rosyjskiej do Polski.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze