Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zaostrzono ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski

MSWiA zaostrza ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski. Obywatele rosyjscy nie będą mogli podróżować do Polski w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych - wyjaśnił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Zmiany są uzgodnione z krajami bałtyckimi. Nowelę opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

Reklama

Zaledwie w poniedziałek w Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które obecnie ogranicza możliwość przyjazdów i przylotów do Polski z Rosji i z Białorusi do określonych kategorii podróżnych. Już wieczorem jednak dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami przepisy względem obywateli Federacji Rosyjskiej, która prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, zostały zaostrzone. "Ograniczamy ruch turystyczny i biznesowy, a także ruch związany z kulturą i sportem" - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Od tej pory Rosjanie, podróżujący w takich celach, nie będą mogli przyjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE. Bartosz Grodecki podkreślił, że restrykcje będą obowiązywać Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września również na lotniskach i w portach morskich. "Rozwiązania wypracowaliśmy we współpracy z państwami bałtyckimi" - dodał wiceszef MSWiA.

Środki są przyjmowane na podstawie wspólnych przesłanek ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego, a także ogólnego bezpieczeństwa wspólnej przestrzeni Schengen, poprzedzając wypracowywane wspólne podejście na poziomie UE, o co państwa te zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o zaproponowanie odpowiednich środków dotyczących wiz i ograniczenia wjazdu, które mogłyby zostać wdrożone w ujednolicony sposób przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz państwa stowarzyszone w ramach Schengen.
fragment uzasadnienia zmian

Rozporządzenie podpisał wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał minister na Twitterze.

Reklama

Projektowane zmiany w rozporządzeniu co do zasady wejść miały w życie w dniu ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw, do czego - jak już wiemy - doszło ekspresowo. Późniejszy termin dla ograniczeń na lotniskach i w portach morskich (26 września) ma natomiast umożliwić przewoźnikom dostosowanie się do nowych przepisów. W uzasadnieniu wyjaśniono, że jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

Czytaj też

Nowe restrykcje nie oznaczają jednak całkowitego zakazu wjazdu dla Rosjan. W mocy utrzymane są wyjątki, które zostały uzgodnione przez Polskę i państwa bałtyckie, a na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Wśród wyjątków są m.in. dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi i członkowie misji dyplomatycznych. Dodatkowo, w szczególnych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić na wjazd cudzoziemców na terytorium Polski.

Wspólne regionalne stanowisko w sprawie ograniczenia możliwości podróżowania Rosjan do Unii Europejskiej na początku września uzgodnili premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. "Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i jej instytucji do przyjęcia wspólnego stanowiska w zakresie ograniczenia, innych niż całkowicie niezbędne, podróży obywateli rosyjskich" - podkreśliło w poniedziałek MSWiA.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Norman

    A kiedy polskie prawo będzi w końcu przewidywało automatyczną deportacje i zakaz wjazdu na teren RP na 10-20 lat dla obcokrajowca - skazanego sprawcy przestępstwa?

  2. oko

    Oj zbyt dużo tych wyjątków. Teraz każdy rosyjski spioch poda w dokumentach , że jest kierowcą TIRA, bądź prześladowanym politycznie , bądź jest sportowcem , albo posiada 5 paszportów, w tym czterech z np. Niemiec , Węgier, Francji czy Cypru lub Izraela i w ten sposób wjedzie do Polski . A co rząd zrobi z tymi śpiochami, którzy mieszkają w Polsce i dalej szpiegują ? Kiedy odbędą się ich zatrzymania i przymusowe deportacje ? Kiedy rząd zajmie się obcokrajowcami będącymi właścicielami bądź posiadającymi choćby najmniejsze udziały w firmach na terenie Polski ? Kiedy dojdzie do nacjonalizacji rosyjskiego i bialoruskiego mienia na.tere ie Polski?

Reklama