Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Fotografowali strategiczną infrastrukturę. Ukraińcy zatrzymani przez ABW

Autor. Fot. ABW

Na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Polski wydalono dwóch obywateli Ukrainy, którzy podawali się za turystów. „Mężczyźni fotografowali zlokalizowane w miejscowości Braniewo obiekty mające znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności RP” – poinformowała ABW.

Jak podała ABW do wydalenia z Polski dwóch obywateli Ukrainy doszło 9 marca. Obaj zatrzymani w trakcie prowadzonych czynności przez Agencję podawali się za turystów. „Mężczyźni fotografowali zlokalizowane w miejscowości Braniewo obiekty mające znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności RP. Po przejrzeniu zawartości należących do nich nośników danych, ustalono, że fotografowali obiekty, w tym zakłady i instytucje, o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa” – przekazała w komunikacie ABW. 

Czytaj też

„W związku z tym, że działania obywateli Ukrainy stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP, w tym dla obronności kraju, ABW na podstawie art. 302 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dn. 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach skierowała do Komendanta Placówki Straży Granicznej w Braniewie wniosek o wydanie wobec tych osób decyzji o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia” – podała ABW. Jak dodała Agencja, mężczyźni zostali przekazani stronie ukraińskiej.

Reklama

Do sprawy odniósł się w piątek minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. „Zostali wydaleni nie dlatego, że fotografowali wagony ze zbożem, czy prowadzili jakąś inną działalność dziennikarską. Tylko dlatego i podała to ABW, że fotografowali także obiekty infrastruktury krytycznej w niczym nie związane z kwestią tranzytu zboża” – powiedział Tomasz Siemoniak w Radiu Plus.

„W takich przypadkach nasze służby muszą reagować. Nie pozwolimy na to żeby ktokolwiek fotografował obiekty naszej infrastruktury krytycznej” – dodał minister koordynator służb specjalnych.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Adam S.

  Co to znaczy? Fotografowali nie tylko wagony ze zbożem, ale też tory pod wagonami, które są strategiczne? Z tego komunikatu nic nie wynika. Dokumentowali nielegalny handel z obwodem kaliningradzkim?

 2. PA

  W takich wypadkach trafia się do pierdoła, a nie do aresztu wydaleniowego. Wyjątkowy liberalizm naszych władz.

 3. Cziko

  I super mogli poprosić ale nie wiec coś kombinowali! 👏🏻

 4. Flaczki

  W Polsce jest mnóstwo szpiegów i Polacy muszą być bardzo czujni

 5. rukmavimana

  No to jest po prostu jakieś żart! wydaleni??? sąd, proces i więzienie! a nie wydaleni!

 6. HansKloss

  Z tym fotografowaniem to trochę nie tak , co prawda kiedyś był zakaz fotografowania czy to obiektów wojskowych czy innych np dworców ale z tego co pamiętam później ( po 89) nikt o tym nie myślał i jest brak jakiegokolwiek zapisów - brak podstawy prawnej. Co innego z obiektami podlegającymi ochronie- tam można wprowadzić zakaz czy inne ograniczenia jeśli później KWP i UW to zaakceptują z tym że nawet wtedy zakaz taki dotyczy tylko obiektów a nie otoczenia - no chyba iż teren przyległy jest własnością i też jest ujęty w planie , to można ewentualnie pokusić się o jakieś tabliczki i regulamin użytkowania terenu - z tym że obszar taki chyba byłoby lepiej ogrodzić i mieć pełną kontrolę. Chyba iż sejm wymyślił jakieś nowe przepisy bo nie jestem obecnie na bieżąco

Reklama

Najnowsze