Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Dwóch Białorusinów i Polak z zarzutami działania na rzecz obcego wywiadu. Chodzi o śledztwo w sprawie podpaleń

Fot. ABW
Fot. ABW

„Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 3 osoby w śledztwie dotyczącym prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu” – poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej. Wśród zatrzymanych jest jeden obywatel RP oraz dwóch obywateli Białorusi. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych tłumaczy, że „są to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, mającej za zadanie dokonywanie aktów sabotażu, w szczególności podpaleń, na zlecenie rosyjskich służb specjalnych”.

Jak poinformował redakcję InfoSecurty24.pl prok. Karol Borchólski, z działu prasowego Prokuratury Krajowej, zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej (kwalifikowane z art. 258 § 1 kk) oraz branie udziału w działalności wywiadu rosyjskiego i podejmowanie w zamian za obietnicę uzyskania korzyści majątkowych działań dywersyjnych i sabotażowych na terenie Polski (kwalifikowane z art. 130 § 7 kk). „Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności” – przekazał prok. Borchólski.

Czytaj też

Zatrzymania trzech mężczyzn – dwóch obywateli Białorusi i obywatela RP – dokonali, na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki, ukrycia się podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania” – czytamy w komunikacie PK. 

Decyzją sądu trzej mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

Jak poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, są to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, mającej za zadanie dokonywanie aktów sabotażu, w szczególności podpaleń, na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. „W styczniu br. ABW zatrzymała obywatela Ukrainy, który czynił przygotowania do podpaleń obiektów na terenie Wrocławia. W toku przeprowadzonych czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono m.in. przedmioty mogące służyć do realizacji kolejnych tego typu działań sabotażowych” - przypomina Dobrzyński.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kalrin

    Co w zasadzie mówi prawo o sytuacji kiedy obcy rząd opłaca jakiegoś typa by podpalił centrum handlowe w Polsce? Można oczekiwać jakichś działań prawno-odwetowych? Czy po prostu mamy zagryźć zęby i udawać że nic się nie stało?

Reklama

Najnowsze