Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Zatrzymani przez ABW członkowie "Grupy Wagnera" oskarżeni o szpiegostwo

abw
Autor. Służby specjalne/www.gov.pl

Dwóch członków „Grupy Wagnera” - Andrei G. i Alex T. – odpowie przed krakowskim sądem za działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce. Wobec dwóch mężczyzn małopolski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia. Może im grozić do 10 lat więzienia.

Jak podała Prokuratura Krajowa wobec Andreia G. i Alexa T. prokurator małopolskiego pionu do walki z przestępczością zorganizowaną skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Krakowie. „Prokurator oskarżył Andrei G. i Alex T. między innymi o branie udziału w działalności obcego wywiadu oraz o udział w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym” – poinformował w swoim komunikacie rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

Reklama

„Oskarżonym zarzucono również działalność na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej (Służby Wywiadu Zagranicznego) poprzez prowadzenie tzw. wojny hybrydowej, w tym działań propagandowych, mających na celu destabilizację sytuacji politycznej i wyrządzenie Rzeczypospolitej Polskiej szkody” – dodał rzecznik PK.

Dwaj Rosjanie, działający w ramach „Grupy Wagnera”, zostali zatrzymani w Warszawie przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w połowie sierpnia 2023 roku. „W tej sprawie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego współpracowała z funkcjonariuszami Komedy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Krakowie” – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Czytaj też

Według ustaleń śledczych obaj mężczyźni prowadzili werbunek do „zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służby najemnej działającej w ramach związku posługującego się nazwą »PMC Wagner Group«”. „W tym celu uzyskali przeszło 3 tysiące naklejek werbunkowych, które następnie rozklejali w ilości co najmniej kilkuset sztuk w publicznie dostępnych miejscach w Krakowie i rozpoczęli naklejać w Warszawie. Przedmiotowe naklejki werbunkowe pozwalały na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dalszymi osobami działającymi w Grupie Wagnera,  odpowiedzialnymi za dalszy nabór i organizację” – podał Jacek Dobrzyński.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny członkom „Grupy Wagnera” może grozić do 10 lat więzienia.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze