Reklama

Służby Specjalne

17 nowych osób zaangażowanych w terroryzm. Białoruskie KGB aktualizuje listę

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) dopisał 17 nazwisk na listę osób zaangażowanych w terroryzm – informuje w poniedziałek portal TUT.by, powołując się na stronę internetową tej instytucji. Znalazł się na niej także przebywający w Polsce popularny opozycyjny bloger Nexta - Sciapan Puciła i – współpracujący z nim do niedawna - Raman Pratasiewicz.

Na listę trafiły osoby, które wcześniej zatrzymano i którym władze zarzucają terroryzm w ramach spraw tzw. "grupy Ałtuchowicza" i "grupy Aliniewicza". Organy ścigania twierdzą, że grupy kierowane przez Mikołę Ałtuchowicza i Ihara Aliniewicza miały planować zamachy terrorystyczne.

Według informacji przekazanych przez struktury siłowe Aliniewicza wraz z trójką innych anarchistów zatrzymano na granicy ukraińsko-białoruskiej pod koniec października. Mieli mieć przy sobie broń, naboje, mundury, namioty, środki łączności itp.

Z kolei "grupa Ałtuchowicza" została zatrzymana w grudniu. Według telewizji państwowej jej członkowie mieli stać za podpaleniem domu milicjanta w Wołkowysku i wysadzeniem samochodu innego funkcjonariusza w Grodnie.

O wykryciu informacji o planowanych na Białorusi zamachach informował niedawno szef KGB Iwan Cierciel.

Portal TUT.by zwraca uwagę, że na liście "terrorystów" jest także przebywający w Polsce popularny opozycyjny bloger Nexta - Sciapan Puciła i – współpracujący z nim do niedawna - Raman Pratasiewicz. Białoruś informowała, że skierowała do Polski oficjalny wniosek o ekstradycję mężczyzn. Ciążą na nich zarzuty karne, bo według białoruskich władz mieli m.in. "organizować zamieszki" za pośrednictwem internetu.

Poza tym na liście znajdują się osoby z międzynarodowych list, na których znajdują się poszukiwani terroryści.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze