Reklama

Straż Pożarna

Wiceszef MSWiA: rząd zadba o strażackie uposażenia

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Rząd będzie dbał o to, aby wynagrodzenie strażaków zawodowych było coraz lepsze, a w przypadku ochotników planuje wprowadzenie dodatków emerytalnych po 25 latach służby – podkreślał w piątek w Płońsku podczas obchodów Dnia Strażaka wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wiceminister spraw wewnętrznych podkreślił, że uroczystość odbywa się w trudnych czasach, po ponad roku trwającej pandemii COVID-19. Zaznaczył, że przez nią oprócz typowych, codziennych zadań, w tym gaśniczych, strażakom doszły nowe obowiązki związane z tłumieniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Za tę służbę podziękował zarówno strażakom zawodowym, jak i ochotnikom.

"Wiem, że o ile mamy nadzieję już za chwilę powrócić do normalności, to ta normalność jest między innymi dzięki waszej ciężkiej, uporczywej, codziennej pracy i służbie" – oświadczył Wąsik. Dodał, iż rząd, w tym resort spraw wewnętrznych, ma świadomość tego, że bezpieczeństwo kosztuje i na ten cel trzeba łożyć dalsze środki.

"Wiemy także, jak ważne w codziennej służbie jest bezpieczeństwo ekonomiczne wasze i waszych rodzin i będziemy dbali o to, żeby wasze wynagrodzenia były coraz lepsze, żeby zawsze starczyło, żeby były środki na godne wynagrodzenie, ale także na najwyższej, światowej klasy sprzęt do niesienia pomocy" – zapewnił Wąsik, odnosząc się do pracy Państwowej Straży Pożarnej.

Wiceszef MSWiA podkreślił, iż rząd oraz jego resort będą wspierać rozwój zarówno zawodowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, bo – jak dodał – nie można wyobrazić sobie systemu bezpieczeństwa w Polsce bez obu tych formacji.

"Rząd przygotował ustawę, która da druhom <<na jesieni życia>> dodatki do emerytury za tę ciężką, codzienną służbę przez 25 lat" – przypomniał Wąsik, zwracając się do strażaków ochotników. Jak wyjaśnił, "kto wysłużył 25 lat, kto osiągnie wiek emerytalny wśród druhów, będzie miał dodatek emerytalny, który wraz z rosnącą zamożnością społeczeństwa będzie rósł". "Będą także inne przywileje dla druhów. Zdajemy sobie sprawę, jak dużo wysiłku oni wkładają w to, żeby było bezpiecznie, jak często są pierwsi na miejscu zdarzenia, bo jest ich więcej, są bliżej" – zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych.

Podczas płońskiego apelu z okazji Dnia Strażaka tamtejsza jednostka Państwowej Straży Pożarnej otrzymała nowy pojazd wielozadaniowy typu quad - UTV Polaris Ranger 1000. Wręczono też odznaczenia i awanse. W uroczystościach, które odbyły się na stadionie miejskim, uczestniczyli m.in. mazowiecki komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Nowosielski oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

W 2020 r. na terenie powiatu płońskiego odnotowano 1438 zdarzeń wymagających interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej – było to o 160 zdarzeń więcej niż w 2019 r.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze