Reklama

Straż Pożarna

Strażacy podpalą piętrowy budynek, by sprawdzić czy jest bezpieczny

Fot. ppor. Daniel Bazylewicz Służba Więzienna
Fot. ppor. Daniel Bazylewicz Służba Więzienna

Strażacy i eksperci Instytutu Techniki Budowlanej przeprowadzą eksperyment, który ma polegać na podpaleniu drewnianego budynku wielorodzinnego - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał, ma to pozwolić na wydanie rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa.

Jak zaznaczył mł. bryg. Karol Kierzkowski, eksperyment odbędzie się w środę na terenie Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. Strażacy i eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej wzniecą pożar w drewnianym domu. Jeśli eksperyment się powiedzie i budynek okaże się bezpieczny w starciu z ogniem, eksperci wydadzą pozytywne rekomendacje, co może się przełożyć na wzrost drewnianego budownictwa wielorodzinnego w kraju.

Projekt przewiduje przeprowadzenie badania ogniowego w budynku o konstrukcji drewnianej, który pomoże w wydaniu rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa pożarowego dla budownictwa szkieletowego drewnianego z przeznaczeniem do użytku wielorodzinnego.

mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

Kierzkowski zaznacza, że Instytut Techniki Budowlanej we współpracy z Komendą Główną PSP oraz Komendą Wojewódzką PSP w Warszawie od 2018 r. prowadzi badania mające na celu wypracowanie takich rekomendacji. Jak dodaje, takie budownictwo w Polsce nie było dotychczas praktykowane.

Eksperymentowi będą się przyglądać m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, w tym komendant główny PSP oraz mazowiecki komendant wojewódzki PSP, a także eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama