Reklama

Straż Pożarna

Nadbryg. Bartkowiak o nowych strażackich mundurach: od stażysty do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo

Fot. mł. kpt. Tomasz Banaczkowski/straz.gov.pl
Fot. mł. kpt. Tomasz Banaczkowski/straz.gov.pl

O tym, że Państwowa Straż Pożarna zamierza wymienić umundurowanie koszarowe wiadomo już od jakiegoś czasu. Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zdradził, jak już niebawem mogą wyglądać strażackie koszarówki. Nowe mundury będą barwy piaskowej i mają czerpać z rozwiązań wykorzystywanych w umundurowaniu innych służb. Pierwszy komplet pokazowy umundurowania koszarowego ma być gotowy do końca miesiąca.

Jak zaznaczył komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, pierwszy pokazowy komplet umundurowania jest już praktycznie gotowy. Dodał, że projektowane mundury zastąpią ubrania służbowe i koszarowe. Będą koloru piaskowego, zbliżonego do nowych ubrań specjalnych, z czarnymi plakietkami, na których będą się znajdowały nazwiska i stopnie służbowe. Czarne będą również buty.

Rezygnujemy z dwóch sortów mundurowych, czyli z ubrania służbowego i z ubrania koszarowego, w całości. Wprowadzamy jeden obowiązujący wszystkich wzór. Od stażysty, który przychodzi do służby pierwszego dnia, do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo. Jedyne różnice to nazwiska i stopnie.

nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP

Szef PSP nie ukrywa, że projekt jest wzorowany na rozwiązaniach, z których już dziś korzystają policja, straż graniczna oraz Służba Ochrony Państwa. Mundury SOP są nawet zbliżone kolorystycznie do projektowanego umundurowania strażaków. "Trzeba powiedzieć, że ubrania koszarowe, te, które nosimy to jest koniec lat dziewięćdziesiątych. Straż pożarna zasługuje już na nowe rozwiązanie i jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy mieli najlepsze ubrania mundurowe" - zaznaczył.

Bartkowiak wyraził nadzieję, że pierwsze komplety trafią do strażaków już na początku przyszłego roku. "Myślę, że do końca tego miesiąca będziemy mieli już pierwszy komplet, który będziemy mogli pokazywać" - powiedział. Zaznaczył także, że PSP stara się, by do połowy przyszłego roku zakończyła się również wymiana umundurowania specjalnego, w którym strażacy wyjeżdżają na akcje. Jak jednak podkreślił, wszystko zależy od budżetu.

Wkrótce nowe legitymacje

To niejedyne zmiany w PSP. Jak zapewnił komendant główny, wkrótce - po raz pierwszy od 30 lat - rozpocznie się wymiana legitymacji służbowych strażaków. Bartkowiak zaznaczył, że decyzja o wymianie to m.in. efekt jego 20-letniego doświadczenia w akcjach gaśniczych. Jak dodał, tekturowa legitymacja w starym stylu, po akcji gaśniczej często nadawała się tylko do wymiany.

"Teraz będzie to dokument nowoczesny, plastikowy, z chipem, który będzie umożliwiał zameldowanie się w pracy, czy otwarcie drzwi. To bardzo nowoczesne rozwiązanie i jak tylko zostanie zatwierdzone prawnie, chcemy jak najszybciej rozpocząć wymianę" - zapewnił szef PSP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama