Reklama

Straż Pożarna

Strażacy jadą z pomocą do Albanii

Fot. Gov.pl
Fot. Gov.pl

Polska włączyła się bezpośrednio w pomoc dla dotkniętej niedawnym trzęsieniem ziemi Albanii. Polscy strażacy, działając w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, wiozą potrzebującym z Albanii 500 łóżek polowych. 

Zgodnie z decyzją Jacka Sasina – wicepremiera i ministra aktywów państwowych - środki rzeczowe pochodzą z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i są zgodne z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Albanię. Minister Mariusz Kamiński zdecydował o utworzeniu czteroosobowej strażackiej grupy, której zadaniem jest transport pomocy do Tirany.

Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie  - ostatnie trzęsienie ziemi nawiedziło ten kraj 26 listopada br. nad ranem. W jego wyniku zginęło 50 osób. Podczas transportu polska grupa przejedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę. Do kraju wróci 22 grudnia 2019 r.

Działania polskich strażaków wynikają z faktu, że Albania poprosiła o wysłanie pomocy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – to ten sam mechanizm, w ramach którego Polska udzieliła pomocy Szwecji latem 2018 r., gdy kraj zmagał się z ogromnymi pożarami lasów.

Przypomnieć należy, że państwa członkowskie UE, działając wspólnie w duchu solidarności, udostępniają sobie własne zasoby ratownicze na potrzeby operacji prowadzonych w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Sam mechanizm stanowi instytucjonalną platformę współdziałania państw w nim uczestniczących z instytucjami unijnymi odpowiedzialnymi za sferę ochrony ludności. Mechanizm został utworzony w 2001 roku, przekształcony w 2007 roku i ponownie zdefiniowany w 2013 roku.

Na początku 2019 r. UE przyjęła decyzję zmieniającą unijny mechanizm ochrony ludności. Nowy akt ustanawia dodatkową pulę zasobów (rescEU), która pozwala świadczyć pomoc, gdy ogólny potencjał nie wystarczy. Decyzja wzmocni również dobrowolną pulę zasobów krajowych. W Polsce rolę punktu kontaktowego dla Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności pełni Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

gov.pl/Rada UE/JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze