Reklama

Straż Pożarna

Ponad 1600 palet sprzętu i 116 wozów dla strażaków z Ukrainy

KW PSP Kraków Ukraina wojna
Autor. KW PSP Kraków/Twitter

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak powiedział w środę w Rzeszowie, że ogłoszona w ostatnią sobotę zbiórka sprzętu dla strażaków z Ukrainy przyniosła efekt, który przerósł oczekiwania. We wszystkich województwach spakowanych jest już ponad 1600 palet sprzętu. Na Ukrainę trafi także 116 samochodów strażackich. W akcji biorą udział strażacy PSP oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Reklama

Szef Państwowej Straży Pożarnej wyjaśnił, że zebrano m.in. dziesiątki tysięcy mundurów bojowych, blisko sześć tysięcy hełmów strażackich. Mamy kamery termowizyjne, pompy wysokiej i mniejszej wydajności, agregaty prądotwórcze, podnośnik-drabinę, auta kwatermistrzowskie – wyliczał nadbrygadier Andrzej Bartkowiak.

Reklama

Podkreślił, że jest "bardzo zbudowany i wzruszony tym, jak zareagowali strażacy w Polsce na naszą akcje". Zebrany sprzęt jest już przekazywany na Ukrainę. Akcje koordynuje podkarpacka PSP.

Czytaj też

W trakcie konferencji prasowej Bartkowiak przekazał, że "wieści z Ukrainy są smutne i niedobre". Komendant ukraińskiej straży pożarnej gen. Sierhiej Kruk poinformował swojego polskiego odpowiednika, że w konsekwencji rosyjskiej agresji śmierć poniosło 10 strażaków, a 13 jest ciężko rannych. "To pokazuje, że strażacy tam ryzykują życie nie tylko w walce z żywiołem, ale niestety i z najeźdźcą" – powiedział nadbrygadier Bartkowiak.

Reklama

Po konsultacjach z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, wiceministrem Maciejem Wąsikiem oraz gen. Sierhiejem Krukiem, nadbryg. Bartkowiak zaproponował również, by Polska koordynowała pomoc sprzętową dla Ukrainy. W związku z tym, wystosował apel by wyposażenie strażackie przekazywać właśnie do Polski, a stąd trafi ono dalej na wschód. "Mamy kanały przerzutowe ustalone, wiemy jak to robić i zapraszamy wszystkich" - podkreślił komendant główny PSP.

Chcemy aby nasi przyjaciele ze Skandynawii, Szwecji, Niemiec, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii i wszystkich krajów nas wsparli. Proszę kontaktować się z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej - z Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa - jest grupa wydzielona, która będzie się tym zajmowała. Chcemy koordynować i zapraszamy do pomocy ukraińskim strażakom. Zachęcamy do tego, będziemy sprzęt zbierać u nas i przekazywać na Ukrainę.
nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej

"Chcę zaapelować do całego świata strażackiego - ratujmy straż pożarną na Ukrainie!" - podkreślił nadbrygadier Andrzej Bartkowiak.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama