Reklama

Straż Pożarna

Pierwsze ciężkie roboty mobilne w PSP

fot. PIAP
fot. PIAP

Państwowa Straż Pożarna otrzymała trzy egzemplarze ciężkich robotów mobilnych dostosowanych do prowadzenia działań rozpoznawczych i przeciwdziałania zagrożeniom CBRN (chemicznym, biologicznym, radiologicznym i nuklearnym). To pierwsze tego typu maszyny w używane PSP.

Dostawę sprzętu zrealizował Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) w konsorcjum z firmą Zeszuta Sp. z o.o.. W skład zamówienia weszły trzy zestawy obejmujące roboty wraz z pojemnikami platformowymi do przewozu czynników CBRN. Każdy z dostarczonych zestawów składa się m.in. z: ciężkiego robota rozpoznania chemicznego (robot mobilny IBIS) z zestawem akcesoriów CBRN, wielofunkcyjnego urządzenia PIAP MULTISTRIKER, pojemników do transportu materiałów promieniotwórczych, przenośnego urządzenia RTG i pojazdu typu pick-up.

Sześciokołowa platforma mobilna robota IBIS z niezależnym napędem na każde z kół, wyposażona w zestaw akcesoriów CBRN umożliwia m.in. pozyskiwanie materiału do analizy laboratoryjnej, wykrywanie i pomiar promieniowania, pobieranie i magazynowanie próbek cieczy oraz wyświetlanie wyników pomiarów skażeń na mapie terenu. Urządzeniem dostarczonym przez PIAP w tym postępowaniu jest również wielofunkcyjny zestaw PIAP MULTISTRIKER. Może on być wykorzystywany do wybijania szyb, rozbijania zawiasów, przecinania prętów, kabli, kłódek, odcinania łańcuchów.

undefined
fot. PIAP

Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego PSP w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Roboty wesprą grupy PSP w realizacji działań ratowniczych niezbędnych do zmniejszenia lub likwidacji bezpośrednich zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska i mienia.

Reklama

Komentarze

    Reklama