Reklama

Policja

Robot PIAP dla Komendy Głównej Policji. Wspomoże pirotechników

Fot. PIAP.
Fot. PIAP.

W pierwszym tygodniu grudnia 2017 r Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę robota PIAP GRYF dla Komendy Głównej Policji. Sprzęt wesprze pracę policyjnych pirotechników. 

To kolejny robot, który wesprze pracę policyjnych pirotechników przy rozpoznaniu i neutralizacji ładunków niebezpiecznych. Robot PIAP GRYF w kompletacji dedykowanej dla zespołów minersko - pirotechnicznych pozwala na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego, rentgena czy strzelby. Technik bombowy może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota takich jak: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon.  W przypadku zakłóceń radiowych pracę ułatwi automatyczna nawijarka z przewodem światłowodowym.

PIAP GRYF jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Dzięki manipulatorowi o pięciu stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczęk chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być zdemontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom, robot pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°.

Cechą charakterystyczną GRYF-a jest manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania. 

Oglądaj: Roboty i kamera inspekcyjna PIAP na MSPO 2017 [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze

    Reklama