Reklama

Straż Pożarna

Niższe wymagania sprawnościowe dla kandydatów do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej?

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. KG PSP
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. KG PSP

Już niebawem proces przyjęcia strażaka do służby kandydackiej może odbywać się na nowych, zmienionych zasadach. Tak wynika przynajmniej z projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej. Zmiany dotyczyć mają m.in. testów sprawności fizycznej. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do noweli rozporządzenia, której projekt opublikował resort spraw wewnętrznych i administracji, "zmiana (…) dotyczy zainteresowanych wstąpieniem do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej, którzy podlegają testom sprawności fizycznej". Dziś – jak zaznaczono - zakres testów sprawności fizycznej dla kandydatów do szkół PSP realizowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 marca 2018 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej, a więc na analogicznych zasadach na jakich przyjmowany jest strażak do służby przygotowawczej. Zmiana polegać ma na tym, że MSWiA zamierza wprowadzić możliwość przygotowania innego zakresu testu sprawności fizycznej dla zainteresowanych wstąpieniem do służby kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Wnioskowana zmiana ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia przygotowania przyszłej kadry zarządczej, która powinna cechować się bardzo dobrym, podstawowym wykształceniem w zakresie nauk ścisłych, a dopiero w następnej kolejności sprawnością fizyczną.

Fragment uzasadanienia projektu rozporządzenia MSWiA zmieniającego rozporządzenie w  sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej

Jak podkreśla resort sprawę wewnętrznych i administracji, "badania i analizy potwierdzają bardzo niekorzystne zjawisko, a mianowicie niespełnianie rygorystycznych, sztywnych granic wydolnościowo-sportowych, które na tym etapie przygotowania nie powinny ograniczać otwartego naboru dla osób, które de facto za kilka lat zdobędą wymagane kwalifikacje zawodowe". Dodano też, że "eliminowanie osób z niewielką różnicą sprawnościową jest źle odbierane przez środowisko".

Z informacji jakie podano w projekcie wynika, że spośród wszystkich osób ubiegających się o przyjęcie do SGSP, 75 proc. nie spełnia wymagań jakie stawiane są podczas testów sprawności fizycznej, pomimo - jak to ujęto "bardzo dobrych wyników z nauk ścisłych niezbędnych do kształcenia w Szkole." Resort w uzasadnieniu podkreśla też, że tak naprawdę, to przedmioty ścisłe są "podstawą programową związaną z charakterem formacji, w której osoby ubiegające się o przyjęcie będą zarządzać bezpieczeństwem".  Jak czytamy istniejące wymóg spełnienia wymagań stawianych podczas testów  sprawności fizycznej jest "bardzo niekorzystny i nieuzasadniony" oraz "szkodzący formacji".

Analizy potwierdzają również, że kwestie sprawności fizycznej, mocno rozbudowane w tej uczelni, gwarantują w pewien sposób nabranie odpowiednich cech fizycznych tej kadry w samym już procesie kształcenia. Dlatego, biorąc pod uwagę zwiększenie atrakcyjności Szkoły, a także możliwości szerszego ubiegania się o przyjęcie do służby kandydackiej, zasadnym jest w tym konkretnym przypadku wprowadzić proponowane zmiany.

Fragment uzasadnienia projektu rozporządzenia MSWiA zmieniającego rozporządzenie w  sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej

To jednak nie jedyna zmiana jaka czeka na kandydatów do SGSP. MSWiA chce też, określić górny limitu wieku dla kandydatów, którzy ubiegają się o przyjęcie do służby kandydackiej. "Wydłużenie tej granicy do 26 lat (w danym roku kalendarzowym) sprawi, że większa liczba osób będzie spełniała wymagania stawiane przy rekrutacji" – czytamy w uzasadnieniu. Twórcy projektu tłumaczą, że "dotychczas stosowano różne rozwiązania w tym zakresie, łącznie z takimi, że określano służbowymi dokumentami wewnętrznymi warunek dopuszczający osoby, które ukończyły w danym roku kalendarzowym 25 rok życia, a więc de facto rozpoczęły 26 rok życia". Wyjaśniono też, że  taka zmiana będzie wspógrać z innymi przepisami, "choćby tymi dotyczącymi świadczeń pieniężnych, które ustalają granicę wieku dla pobierania nauki na 26 rok życia".

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, zmiany będą mieć zastosowanie do przyjęć na studia dla strażaków w służbie kandydackiej od kolejnego roku akademickim, tj. 2022/2023. 

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (6)

  1. Gość

    Zmniejszenie kryteriów egzaminów sprawnościowych przy naborze spowoduje że do formacji dostaną się osoby o znacznie mniejszej sprawności fizycznej niż dotychczas co może skutkować zmniejszeniem skuteczności w działaniach na akcjach. Do tego dochodzi ryzyko narażania tych osób na utratę zdrowia a w skrajnych przypadkach życia. A to przecież oni mają ratować. Skuteczne działania ratownicze wymagają odpowiednio przygotowanej kadry nie tylko pod kątem przygotowania terytycznego ale również sprawnościowego..kryteria testów nie są wcale wygórowane!!! Jeśli ktoś nie ma odpowiednio ukształtowanej sprawności ogólnej na pewno nie nadrobi tego podczas edukacji gdzie główny nacisk będzie na przedmioty ścisłe.

  2. Olo

    Praca w służbach jest obecnie tak atrakcyjna, że za chwile będą siłą wcielać tych, co nie dadzą rady uciec

  3. Gosc

    Kpina. Ja rozumiem że wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych się nie nadrobi w krótkim czasie itp ale jeżeli SGSP chce kształcić same "tęgie umysły" to niech Ci kandydaci się trochę wysila i potrenuja bo jesteśmy formacją mundurowa kojarzona z odpowiednim poziomem sprawności fizycznej. Nie idą oni na nabór z marszu, wiedzą jakie są wymagania. Maja wierzę z zakresu nauk ścisłych ale mogę też na spokojnie się przygotować do testów bo przecież to nie są testy do GROMU czy Navy Seals, potrzeba trochę tylko chęci i są w stanie to ogarnąć. Druga sprawa jest taka że absolwenci SGSP będą zarządzać formacją PSP ale wielu z nich będzie pełniło funkcję szefów/dowódców na podziale bojowym i wypadałoby aby stojąc na czele zmiany służbowej prezentować oprócz wiedzy także odpowiedni poziom sprawności fizycznej. Nie mówię tu o tym że ma to byś jakiś kosmiczny poziom ale poziom wyższy niż przeciętny bo po prostu to jest formacja mundurowa. Argument że podczas nauki zdobeda sprawność fizyczną nie przemawia do mnie w ogóle.

  4. Gosc

    E sport kurwa wprowadzić ..ciekawe kto będzie węże kulac ....

  5. Licek

    To na szeregowca do służby przygotowawczej będą cięższe testy sprawnościowe niż na Oficera do SGSP ? To chyba jakiś kiepski żart. Już w służbie będą tacy oficerowie mieli też inne, zaniżone normy ? To może wszystkie dodatki też niższe dostaną ?

  6. Licek

    To na szeregowca do służby przygotowawczej będą cięższe testy sprawnościowe niż na Oficera do SGSP ? To chyba jakiś kiepski żart jest. Jak już w służbie będą tacy oficerowie to też inne limity im ustawodawca ustali na okresowe sprawnościówki ? To może wszystkie dodatki też niższe dostaną ?

Reklama