Reklama

Straż Pożarna

Misja Francja zakończona. Strażacy wrócili do kraju

Moduły gaśnicze GFFFV Poland Państwowej Straży Pożarnej pomagają francuskim strażakom w walce z pożarami.
Autor. kpt. Piotr Zwarycz, asp. Łukasz Nowak, str. Magdalena Cwynar/KG PSP

Grupa ratownicza GFFFV Poland powróciła do kraju po zakończonej akcji gaszenia pożarów lasów we Francji. W Zgorzelcu nastąpiło rozformowanie i strażacy wyruszyli do swoich jednostek i domów.

Reklama

W akcji ratowniczej na terytorium Francji wzięło udział 146 strażaków i 49 pojazdów. W skład grupy ratowniczej weszli strażacy z: Komendy Głównej PSP (dowództwo modułu), województwa dolnośląskiego (moduł GFFFV Wrocław ), województwa zachodniopomorskiego (GFFFV) oraz strażacy z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego oraz śląskiego - realizujący zadania komponentu dowódczego.

Reklama

Głównym zadaniem modułu GFFFV Poland było wsparcie działań gaśniczych w okolicach miejscowości Hostens (ok. 30 km na południe od Bordeaux. Dziennie w działania zaangażowane było ciągle ok. 30 pojazdów i 120 ratowników. Pozostała część grupy zajmowała się zabezpieczeniem logistycznym oraz koordynacją działań w sztabie modułu.

Czytaj też

Zadania modułu GFFFV Poland opierały się głównie na dogaszaniu aktywnych pożarów podpowierzchniowych (torfowiska), budowania wydajnych systemów zaopatrzenia wodnego zarówno na potrzeby własne jak i innych modułów/sił lokalnych, prowadzenie wycinki nadpalonych/spalonych drzew oraz interwencyjnym działaniu w przypadku pojawienia się pożarów na powierzchni. Ze względu na trudno dostępny teren znaczna część zadań realizowana była bez bezpośredniego użycia pojazdów. Ratownicy docierali pieszo do trudno dostępnych miejsc i realizowali zadania przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego. W sumie moduł GFFFV Poland realizował działania na 11 strefach roboczych.

Reklama

W Zgorzelcu powracających z Francji strażaków przywitali podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym, dolnośląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Tomczyk.

30 lat ciężkiej pracy funkcjonariuszy i druhów OSP - to jest jedna nasza strażacka rodzina. Efekt jest taki, że jedziemy do wielu państw w Europie, lecimy do wielu państw w Europie i pokazujemy nasze rzemiosło na najwyższym poziomie. (...) Jestem dumny jak funkcjonujemy operacyjnie i jak funkcjonuje nasza łączność. To pokazuje, że jesteśmy na najwyższym poziomie światowym. To, że mogliśmy za granicę wyjechać i możemy wyjeżdżać to też dzięki temu, że mamy braci OSP, którzy uzupełniają ewentualne luki kiedy Was nie ma na miejscu.
gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP

Wszyscy uczestnicy misji we Francji otrzymali trzy dni urlopu nagrodowego. Szef formacji zapowiedział również przyznanie im premii.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze