Reklama

Straż Pożarna

Fundusz Sprawiedliwości dotarł na Mazowsze. Ponad 11 mln złotych dla strażaków ochotników

zdjęcie ilustracyjne, fot. straz.chrzanow.pl
zdjęcie ilustracyjne, fot. straz.chrzanow.pl

Strażacy OSP z województwa mazowieckiego, otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 11 mln złotych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Sprawiedliwości, a dokładniej z Funduszu Sprawiedliwości, w ramach którego do jednostek OSP w całym kraju w 2018 roku ma trafić ponad 100 mln złotych.

Do strażaków ochotników z 300 gmin i miast województwa mazowieckiego trafią defibrylatory oraz zestawy medyczne i techniczne do ratowania zdrowia i życia. Ministerstwie Sprawiedliwości podpisane zostały dziś umowy z samorządami na wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych (w sumie około 2 tys. zastępów) w sprzęt ratowniczy o wartości 11,4 miliona złotych.

 

Po raz pierwszy w historii tak wielkie środki są kierowane do tych jednostek. Dziękujemy strażakom ochotnikom za to, że ratują życie i zdrowie ludzi. Stoją na straży naszego bezpieczeństwa i czynią to dobrowolnie. Ale słowo „dziękuję” nie wystarczy. Trzeba wspierać te jednostki.

Michał Wójcik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Wiceszef MSWIA podkreślił, że to właśnie strażacy ochotnicy są bardzo często pierwsi na miejscu wypadku i właśnie dlatego potrzebują nowoczesnego sprzętu. „Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości, którym dysponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, taki sprzęt otrzymują” – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych realizowany jest we współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Umowa, którą podpisali Pełnomocnik ds. Funduszu Sprawiedliwości Michał Woś i Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, pozwala wykorzystać doświadczenie i wiedzę zawodowych strażaków przy wyposażaniu OSP w odpowiedni sprzęt.

Państwowa Straż Pożarna pomaga w ustaleniu, jakiego wyposażenia potrzebują konkretne jednostki OSP. Bierze też udział w rozpatrywaniu wniosków o wsparcie.

100 mln zł w całej Polsce

Nabory wniosków na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości na wyposażenie strażaków ochotników przeprowadzone zostały już w 15 województwach. Ostatni nabór – dla woj. lubuskiego – ruszy 3 września 2018 r.

Dotacje są udzielane za pośrednictwem gmin i miast na prawach powiatu, przy czym właściwi komendanci Państwowej Straży Pożarnej obligatoryjnie opiniują poszczególne wnioski składane do Funduszu Sprawiedliwości. Obowiązkowe jest również wskazanie we wniosku informacji o tym, dla której Ochotniczej Straży Pożarnej przewidywany jest sprzęt.

Ministerstwo Sprawiedliwości/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze