Reklama

Służby Mundurowe

Straż Marszałkowska szuka rąk do pracy

Fot. Twitter Sejm RP
Fot. Twitter Sejm RP

W tym rok planujemy zatrudnienie 100 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, bo w poprzednim roku nie udało nam się obsadzić wakatów – mówiła w czwartek szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Jak dodała w formacji pracuje obecnie 171 funkcjonariuszy, a średnie wynagrodzenie netto, wraz z dodatkami, wyniosło w 2019 r. 5999 zł.

Sejmowa komisja finansów rozpatrywała w dziś opinię komisji regulaminowej spraw poselskich i immunitetowych nt. budżetów Kancelarii: Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz Krajowego Biura Wyborczego na 2020 r. Posłowie z komisji regulaminowej przed tygodniem pozytywnie zaopiniowali plany finansowe tych instytucji. Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska złożyła wówczas poprawkę przewidującą zmniejszenie wydatków Kancelarii o 18 mln zł.

Najwięcej dyskusji wśród posłów komisji finansów wywołały budżety Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Sejmu oraz temat Straży Marszałkowskiej. Posłowie opozycji dopytywali o wynagrodzenia funkcjonariuszy i stan zatrudnienia.

"Na ten rok planujemy zatrudnienie 100 funkcjonariuszy, ponieważ nie udało nam się zatrudnić (funkcjonariuszy – przyp. red.) w poprzednim roku, a więc te wakaty cały czas są do obsadzenia" - powiedziała Kaczmarska.  Dodała, że obecnie w Straży Marszałkowskiej pracuje 171 funkcjonariuszy.

Jak mówiła, średnie wynagrodzenie funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej w 2019 r. wyniosło 5999 zł netto. Kaczmarska podkreśliła, że jest to kwota uwzględniająca nadgodziny, których - jak podkreśliła - jest bardzo dużo, nagrody i dodatki.

"Średnia kwota brutto uposażenia funkcjonariusza ze wszystkimi dodatkami, z nadgodzinami (...) to 7300 złotych brutto" - powiedziała Kaczmarska. Jak zaznaczyła, taka kwota brutto wynika z faktu, że funkcjonariusze nie płacą składek ZUS.

Posłowie opozycji poprosili na piśmie o szczegółowe informacje dotyczące wydatków na Straż Marszałkowską. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. StrażnikSM

  Zarobki w straży to nic specjalnego. Ktoś bazowa dla nowego f. Wynosi całe 2400 złotych do tego są dodatki specjalne i za wysluge i wychodzi całe 3300 . Brak mieszkaniowki, brak mundurówki, brak wczasow pod grusza. Urlopów też się nie udziela bo nie ma komu robić i co najważniejsze przy obecnym systemie pracy 24 godzinny straż zmusza cię aby brał urlop w swoim tygodniu równo ważnym i to na zasadzie masz tydzień wolnego i nie będziemy do ciebie dzwonić. Także łamie się podstawowe prawa pracownicze. Straznik pracujący 9 lat ma pensje w wysokości 3800 złotych. Brak dodatkow za pelnione funkcje piro techniczne i tym podobne poza oczywiście kompania reprezentacyjna która plus dodatek dostaje nagrody. Także jeżeli możesz iść gdzie indziej do służby. Idź byle nie do straży marszałkowskiej.

  1. Andrzej

   Czyli chcesz powiedzieć że po 9 latach służby zarabiasz netto 3300, nie chce się wierzyć

  2. Tomal

   To,aż tak źle jest?

 2. Daniel

  Kiedy będą przyjęcia do służby

 3. Zainteresowany

  Witam na ile można liczyć w Straży Marszałkowskiej ? Z góry dziękuję za odpowiedź

 4. Geniek

  Posłowie opozycji chcą informacji o wydatkach na straż?. To zapomnieli już, ile sami wydawali? Niech sobie wprowadzą oszczędności.

Reklama

Najnowsze