Reklama

Straż Graniczna

Zespoły patrolowe, śmigłowiec i PJN. Polska oferuje pomoc Litwie

Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter

9 zespołów patrolowych Straży Granicznej, śmigłowiec wraz z obsługą techniczną oraz pojazd obserwacyjny PJN zaoferowała Polska jako wsparcie w ramach działań Agencji FRONTEX na Litwie. Jak informowała niedawno formacja, pierwsi funkcjonariusze mogą pojechać tam najszybciej w sierpniu.

Minister Mariusz Kamiński rozmawiał w Warszawie z Agnė Bilotaitė, minister spraw wewnętrznych Litwy. Głównym tematem spotkania było omówienie ostatnich wydarzeń związanych ze wzrostem napływu nielegalnych migrantów z Białorusi na Litwę. Litewska minister poinformowała, że od stycznia do połowy lipca 2021 r. granicę Litwy z terytorium Białorusi przekroczyło o około 24 razy więcej nielegalnych migrantów niż w całym 2020 roku. W związku z tym, możliwości recepcyjne Litwy powoli się wyczerpują. 

Minister Mariusz Kamiński wyraził solidarność ze stroną litewską wobec problemu zwiększonego napływu nielegalnych migrantów oraz instrumentalizacji migracji przez reżim białoruski. Podkreślił, że strona polska jest gotowa okazać wsparcie adekwatne do zasobów pozostających w dyspozycji, zarówno bilateralnie, jak i w ramach Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX. W ramach wsparcia Agencji FRONTEX Straż Graniczna zaoferowała wysłanie 9 zespołów patrolowych, helikopter wraz z obsługą techniczną oraz pojazd obserwacyjny PJN. Przewoźne jednostki nadzoru (PJN) pełnią funkcję doraźnych posterunków obserwacyjnych. Są wyposażone w sprzęt optyczny i termooptyczny. Podczas spotkania ministrowie potwierdzili również kontynuację bieżącej intensywnej współpracy służb migracyjnych i granicznych Polski i Litwy w rozwiązaniu obecnego problemu wzrostu nielegalnej migracji na zewnętrznej granicy Schengen.

Litwa w związku z sytuacją na granicy z Białorusią i problemami z recepcją przybywających migrantów zwróciła się do Unii Europejskiej o pomoc materialną w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Potrzebny sprzęt w ramach mechanizmu Litwie przekaże również Polska. Dostarczy m.in.: 20 namiotów wieloosobowych, koce, łóżka polowe, grzejniki oraz agregaty prądotwórcze. Transport ruszy w najbliższą środę przy wsparciu dwóch samochodów Poczty Polskiej z naczepami.

W czwartek litewscy pogranicznicy zatrzymali na granicy z Białorusią 107 nielegalnych migrantów. Ogółem w tym roku zatrzymano ich co najmniej 1902. Jest to ponad 23-krotnie więcej niż w ciągu całego 2020 roku. W czwartek nieopodal granicy z Polską litewska policja zatrzymała cztery osoby, które usiłowały nielegalnie przekroczyć granicę w drodze na Zachód. W związku z rosnącym napływem migrantów z Białorusi Litwa przed dwoma tygodniami ogłosiła stan wyjątkowy.

Śledztwo w sprawie nielegalnej imigracji rozpocznie iracki rząd, w ramach wspólnej litewsko-irackiej walki z pogłębiającym się kryzysem. Poinformował o tym w piątek szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis, po powrocie z Bagdadu. "Usłyszeliśmy obietnicę, że w Iraku zostanie wszczęte śledztwo w sprawie ewentualnej białoruskiej siatki przestępczej, która oszukuje Irakijczyków sprzedając im wycieczki do Unii Europejskiej, chociaż nie będą oni mogli wyjść (na Litwie) poza obóz migracyjny" – oświadczył Landsbergis.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze