Reklama

Straż Graniczna

Zakupowa konsekwencja, czyli czeskie pistolety dla Straży Granicznej

Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Straż Graniczna rozstrzygnęła przetarg na dostawę 550 pistoletów. Postępowanie wygrała Zbrojownia Sp. z o.o. będąca dystrybutorem Českiej Zbrojovki w Polsce. Do funkcjonariuszy SG trafi zatem ponad pół tysiąca sztuk pistoletów CZ P-10 C. Jeśli formacja zdecyduje się dokupić dodatkowych 100 sztuk, za tegoroczne zamówienie zapłaci nawet ponad 900 tys. złotych brutto. Ten sam model broni pogranicznicy kupili w połowie ubiegłego roku, wtedy jednak przetarg zakładał dostawę 1600 pistoletów. 

W wyścigu na dostawę broni dla Straży Granicznej startowały cztery firmy: Berlopak Sp. z o. o, Works 11 Sp. z o.o., Fabryka Broni „ Łucznik” – Radom Sp. z o.o. oraz zwycięska Zbrojownia. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Straż Graniczną, ocenie podlegały jednak tylko trzy z czterech złożonych propozycji. Rozpatrywana nie była oferta firmy Works 11, a zwycięska Zbrojownia (97 punktów) zyskała blisko 10-punktową przewagę nad drugą w stawce firmą Berlopak (87,53 punktów). Najniżej oceniona propozycja pochodziła z radomskiej Fabryki Broni.

O tym, że to właśnie Zbrojownia najpewniej okaże się zwycięzcą przetargu informowaliśmy na InfoSecurity24.pl już kilka tygodni temu. Oferta zakładająca dostawę czeskich pistoletów była bowiem najtańsza, a to właśnie cena stanowiła najważniejsze kryterium. Oceniana była również gwarancja (20 proc.), żywotność broni (20 proc.) oraz niezawodność (10 proc.), jednak w tym przypadku wszystkie oferty obejmowały taki sam, 10-letni okres gwarancji i zgodność z wymaganiami przetargowymi w zakresie parametrów technicznych.

Przetarg dotyczył dostawy 550 kompletów broni z opcją zwiększenia zamówienia do 650 pistoletów. Pistolety trafić mają do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej najpóźniej do 15 listopada br. Łącznie zamówienie może kosztować nawet 974 350 złotych brutto, z czego koszt zamówienia podstawowego to 824 450 złotych brutto.

Warto przypomnieć, że to kolejny przetarg, w ramach którego Straż Graniczna zdecydowała się na zakup czeskiej broni. W ubiegłym roku SG kupiło 1600 sztuk pistoletów CZ P-10C, a koszt dostaw wyniósł ponad 2,5 mln złotych.

Pistolet CZ P-10C jest to kompaktowa, bezkurkowa broń krótka ze szkieletem zbudowanym z polimerów. Zaliczany jest do lżejszych i bardziej poręcznych konstrukcji tego typu. Broń jest wyposażona w kilka zabezpieczeń przed przypadkowym strzałem, w tym dźwignię w języku spustowym, znaną np. z pistoletów Glock.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze