Reklama

Straż Graniczna

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy "zaogniła się"

granica, sg, straż graniczna
Autor. Straż Graniczna/Twitter

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej zaogniła się. Wczoraj zatrzymano 69 osób a dzisiaj do 7 rano aż 73 osoby - powiedziała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Reklama

W czwartek od samego rana funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 73 osoby, które próbowały nielegalnie przedostać się przez granicę polsko-białoruską. "Po północy na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze zatrzymano grupę 39 osób. Wśród nich było 12 obywateli Syrii, 11 obywateli Kuby, 8 obywateli Turcji, 5 obywateli Ghany i 3 obywateli Pakistanu" - przekazała por. Michalska. "Podczas przesłuchania okazało się, że część Kubańczyków przyjechała w ostatnim tygodniu do Rosji i z Rosji na Białoruś, ale w tej grupie były też osoby, które od 2019 roku mieszkały w Rosji" - dodała.

Reklama

Druga grupa, licząca 25 osób, próbowała nielegalnie przedostać się na terytorium Polski na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. "Ta druga próba miała miejsce dokładnie w tym samym czasie. To były zaplanowane działania" - podkreśliła rzeczniczka. Wśród tych osób było 16 obywateli Syrii, 7 obywateli Kuby oraz obywatele Turcji i Egiptu. "Do pojedynczych zatrzymań doszło w okolicy Kuźnicy" - przekazała por. Michalska. Jak zaznaczyła, były to próby siłowego przekraczania granicy. "Funkcjonariusze Straży Granicznej zostali obrzuceni kamieniami i oślepiani laserami" - wyjaśniła rzeczniczka.

Czytaj też

SG poinformowała 9 marca, że w atakach na granicę do jakich doszło w nocy z wtorku na środę, ranny został polski żołnierz. "Doszło do kolejnych ataków kilkunastoosobowej grupy: przecięcie concertiny, znowu kamienie i oślepiające latarki. Tym razem jeden z żołnierzy został uderzony w twarz. Został opatrzony, potem trafił do szpitala, ale obecnie nie ma zagrożenia. Stan jego zdrowia - jak informuje nas wojsko - jest dobry" – mówiła w środę por. Michalska. "W wyniku tych działań granicę przekroczyło 15 nielegalnych imigrantów. Wszyscy zostali zatrzymani. To dziesięciu obywateli Iraku i czterech Iranu oraz jeden z Konga" - przekazywała Michalska.

Reklama

2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Obowiązuje ono do 30 czerwca 2022 r. W rozporządzeniu napisano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - "eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej".

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze