Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna przegrupowała siły. Powodem zamknięcie granic

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych oraz zamknięcie niektórych przejść spowodowało przegrupowanie sił formacji - poinformowała rzecznik prasowa SG por. Agnieszka Golias. Od początku epidemii do wsparcia innych oddziałów oddelegowano łącznie ponad 300 funkcjonariuszy.

Chodzi o tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych na granicy wewnętrznej z UE, a także zamknięcie niektórych przejść na granicy zewnętrznej. Na skutek tych zmian oddziały Straży Granicznej przy granicy wewnętrznej otrzymały wsparcie z pozostałych oddziałów i ośrodków szkolenia SG oraz z innych służb.

Wsparcie otrzymały Nadodrzański i Morski Oddział SG. Delegowani funkcjonariusze zostali podzieleni na dwie grupy. Nadodrzański jest wpierany przez oddziały: Bieszczadzki, Nadwiślański, Warmińsko–mazurski oraz przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Natomiast Morski Oddział SG wspierają funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG, ośrodków szkolenia w Koszalinie i Kętrzynie oraz z Komendy Głównej SG.

por. Agnieszka Golias, rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej

Jak zaznaczyła, w Nadodrzańskim Oddziale SG przebywa obecnie na oddelegowaniu prawie 130 funkcjonariuszy, a w Morskim Oddziale SG – 50. Golias dodała, że przegrupowania odbyły się w ramach tych oddziałów, m.in. z placówek obsługujących lotniska na utworzone w wyniku przywrócenia kontroli przejścia graniczne.

"Podobne rotacje miały miejsce w oddziale śląskim i karpackim. Zadania związane z kontrolą ruchu granicznego oraz ochroną zielonej granicy realizują tam funkcjonariusze z tzw. Nieetatowych Pododdziałów Odwodowych, komend, oddziałów i placówek" - informuje rzecznik. Dodała, że przegrupowanie nastąpiło także w ramach pozostały oddziałów, które oprócz granicy zewnętrznej ochraniają odcinki z państwami strefy Schengen, w Podlaskim i Bieszczadzkim Oddziale SG.

Delegowania funkcjonariuszy SG prowadzone są od 19 marca i odbywają się na okres od 2 do 4 tygodni. Do tej pory wsparcia Morskiemu Oddziałowi SG i Nadodrzańskiemu Oddziałowi SG udzieliło w sumie ponad 300 funkcjonariuszy SG.

Jak informowało pod koniec ubiegłego tygodnia MSWiA, "kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach". 

Na granicy wewnętrznej kontrola przeprowadzana będzie w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach. "Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczą, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze" - informowało MSWiA.

Jak wynika z informacji, jakie przekazała dziś SG, tylko wczoraj skontrolowano 18 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 14,4 tys. na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej.

PAP/IS24

Komentarze