Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna odbiera tarnowskie karabiny

Autor. ZM Tarnów

Straż Graniczna odebrała dostawę 25 karabinów maszynowych 7,62 mm UKM 2020S - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego SG por. Anna Michalska. Dodała, że to pierwsza tego rodzaju broń w formacji. Trafi do funkcjonariuszy z wydziałów zabezpieczenia działań i ośrodków szkolenia SG.

Reklama

Rzeczniczka Straży Granicznej zaznaczyła, że UKM 2020S jest nową – powstałą przed dwoma laty – wersją uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000P. Straż Graniczna jest pierwszym nabywcą tej broni, która była testowana m.in. przez żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Karabin maszynowy UKM 2020S powstał przede wszystkim z myślą o zwiększeniu mobilności, obniżeniu masy i podniesieniu funkcjonalności uniwersalnego karabinu maszynowego UKM 2000P, który od 2016 roku znajduje się w eksploatacji na uzbrojeniu polskiej armii. Broń - zasilana amunicją 7,62 mm x 51 mm - dostarczono do Wojska Polskiego w liczbie niemal 2,5 tys. egzemplarzy.

Reklama

Nowy karabin maszynowy UKM 2020S posiada około 90 proc. wspólnych z UKM 2000P elementów konstrukcyjnych. Zastosowano w nim lufę skrócono do 440 mm, wyposażoną w odporną na wysoką temperaturę osłonę i demontowalny dwójnóg o regulowanej wysokości. Pod lufą znalazła się krótka szyna montażowa, umożliwiająca montażu chwytu przedniego jak najbliżej pojemnika amunicyjnego, co ułatwia manewrowanie bronią.

Czytaj też

Kolba stała została zastąpiona składanym, regulowanym zespołem kolby z tworzywa sztucznego, który może być składany na lewą stronę broni. Szczerbina została zminimalizowana, aby jej budowa nie kolidowała z przyrządami celowniczymi instalowanymi na szynie Picatinny umieszczonej na komorze zamkowej.

Reklama

Zmiany z jednej strony oparte były na doświadczeniach z eksploatacji UKM 2000P w siłach zbrojnych a z drugiej miały na celu obniżenie masy i gabarytów broni, przede wszystkim z myślą o jednostkach powietrznodesantowych, zmechanizowanych czy specjalnych. Dzięki tym zmianom masę broni obniżono o około 1 kg, zachowując funkcjonalności broni, takie jak szybkostrzelność teoretyczna 900 strz./min. Broń kompletowana jest z lufą 440 mm, ale możliwe jest też wykorzystanie standardowej lufy 540 mm.

UKM zostały dostarczone przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. To pierwsze karabiny maszynowe tego kalibru w Straży Granicznej. Jak podkreśla SG, broń będzie mogła być stosowana w ewentualnych wyjątkowo krytycznych sytuacjach. Formacja planuje jej dalsze zakupy.

Wcześniej, w czerwcu ubiegłego roku, przedstawiciele Straży Granicznej i Fabryki Broni "Łucznik" podpisali umowę na dostarczenie najnowszej konstrukcji karabinka GROT. Do funkcjonariuszy SG trafił karabinek MSBS GROT w wersji C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm. Pierwsze partie trafiły do wszystkich oddziałów formacji w 2018 roku. Od tamtej pory zrealizowano już trzy duże zamówienia tej broni, zaś podpisana w czerwcu umowa dotyczyła czwartego zamówienia.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (5)

 1. Sztudent vel Jakob

  Czy ktoś mi wyjaśni po jakiego grzyba SG ta broń skoro każdy kto chce przechodzi przez polską granicę jak mu się tylko podoba? Dziesiątki tysięcy migrantów rocznie przechodzą przez Polskę. Równie dobrze moglibyście im czołgi kupić i Himarsy. Efekt byłby dokładnie taki sam. Jedyny powód jaki mogę sobie wyobrazić to konieczność zatrzymania nielegalnych uciekinierów z tego raju kiedy już do nich dotrze, że zyją w obozie koncentracyjnym.

 2. Pucin:)

  Jeszcze trzeba wykonać : suwadło, tłoczysko i zamek z tytanu - dla 25 szt. to mikry koszt a zysk z obniżenia masy i możliwości lepszej manipulowania/operowania bronią - bezcenny!!!!! - na wagę życia żołnierza/funkcjonariusza!!!! :0

 3. T.Kreber

  Pytanie - po co im te karabiny, do kogo/czego zamierzają strzelać i zgodnie z jaką podstawą prawną, kto im będzie to nosił w czasie patrolu na granicy. No chyba że SG zamierza jeszcze wybudować bunkry na strażnicach (czyli takie małe Westerplatta)

 4. Mały23

  Karabiny maszynowe w celu zwiększenia stabilności i zapewnienia celniejszego ognia zazwyczaj montuje się je na specjalnych podstawach (np. dwunożnych, trójnożnych, kołowych). Najczęściej przeznaczone są do rażenia celów żywych, jednak niekiedy wykorzystuje się je również w roli przeciwlotniczej lub do rażenia lekko opancerzonych pojazdów. Więc moje pytanie po co straży granicznej karabiny jak nie posiadają pojazdów opancerzonych nie wykonują zadań przeciwlotniczych ani nie biorą udziału z zadaniach związanych z prowadzeniem walki. Rozumiem broń osobistą do ochrony osobistej w sytuacjach zagrożenia życia np. MP 5/7 czy coś w kalibrze 45 apc., plus sprzęt rozpoznawczy i śledzący jak i pojazdy do tego przeznaczone ale karabiny maszynowe. Chyba że to zapowiedz powstania KOP 2.0

 5. AdSumus

  No i piknie, przydał by się im jeszcze jakieś lekkie moździerze. i drony w tym lądowe.

Reklama