Straż Graniczna

Straż Graniczna odbiera tarnowskie karabiny

Fot. ZM Tarnów

Straż Graniczna odebrała dostawę 25 karabinów maszynowych 7,62 mm UKM 2020S - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego SG por. Anna Michalska. Dodała, że to pierwsza tego rodzaju broń w formacji. Trafi do funkcjonariuszy z wydziałów zabezpieczenia działań i ośrodków szkolenia SG.

Rzeczniczka Straży Granicznej zaznaczyła, że UKM 2020S jest nową – powstałą przed dwoma laty – wersją uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000P. Straż Graniczna jest pierwszym nabywcą tej broni, która była testowana m.in. przez żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Karabin maszynowy UKM 2020S powstał przede wszystkim z myślą o zwiększeniu mobilności, obniżeniu masy i podniesieniu funkcjonalności uniwersalnego karabinu maszynowego UKM 2000P, który od 2016 roku znajduje się w eksploatacji na uzbrojeniu polskiej armii. Broń - zasilana amunicją 7,62 mm x 51 mm - dostarczono do Wojska Polskiego w liczbie niemal 2,5 tys. egzemplarzy.

Nowy karabin maszynowy UKM 2020S posiada około 90 proc. wspólnych z UKM 2000P elementów konstrukcyjnych. Zastosowano w nim lufę skrócono do 440 mm, wyposażoną w odporną na wysoką temperaturę osłonę i demontowalny dwójnóg o regulowanej wysokości. Pod lufą znalazła się krótka szyna montażowa, umożliwiająca montażu chwytu przedniego jak najbliżej pojemnika amunicyjnego, co ułatwia manewrowanie bronią.

Czytaj też

Kolba stała została zastąpiona składanym, regulowanym zespołem kolby z tworzywa sztucznego, który może być składany na lewą stronę broni. Szczerbina została zminimalizowana, aby jej budowa nie kolidowała z przyrządami celowniczymi instalowanymi na szynie Picatinny umieszczonej na komorze zamkowej.

Zmiany z jednej strony oparte były na doświadczeniach z eksploatacji UKM 2000P w siłach zbrojnych a z drugiej miały na celu obniżenie masy i gabarytów broni, przede wszystkim z myślą o jednostkach powietrznodesantowych, zmechanizowanych czy specjalnych. Dzięki tym zmianom masę broni obniżono o około 1 kg, zachowując funkcjonalności broni, takie jak szybkostrzelność teoretyczna 900 strz./min. Broń kompletowana jest z lufą 440 mm, ale możliwe jest też wykorzystanie standardowej lufy 540 mm.

UKM zostały dostarczone przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. To pierwsze karabiny maszynowe tego kalibru w Straży Granicznej. Jak podkreśla SG, broń będzie mogła być stosowana w ewentualnych wyjątkowo krytycznych sytuacjach. Formacja planuje jej dalsze zakupy.

Wcześniej, w czerwcu ubiegłego roku, przedstawiciele Straży Granicznej i Fabryki Broni "Łucznik" podpisali umowę na dostarczenie najnowszej konstrukcji karabinka GROT. Do funkcjonariuszy SG trafił karabinek MSBS GROT w wersji C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm. Pierwsze partie trafiły do wszystkich oddziałów formacji w 2018 roku. Od tamtej pory zrealizowano już trzy duże zamówienia tej broni, zaś podpisana w czerwcu umowa dotyczyła czwartego zamówienia.

Źródło:
PAP
/ InfoSecurity24.pl

Komentarze