Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna kupuje najnowszą generację karabinków z "Łucznika"

Autor. Podlaski OSG/PSG w Kuźnicy

Przedstawiciele Straży Granicznej i Fabryki Broni „Łucznik” podpisali umowę na dostarczenie najnowszej konstrukcji karabinka Grot. To już kolejne zamówienie Grotów dla Straży Granicznej.

Reklama

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że w czwartek przedstawiciele Straży Granicznej oraz Fabryki Broni "Łucznik" Radom podpisali umowę na dostarczenie najnowszej konstrukcji (a dokładnie trzeciej jej generacji) zakładu dla służb granicznych RP. Do funkcjonariuszy SG ma trafić więc karabinek MSBS Grot w wersji C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm, z przedłużonym łożem broni, nowym zamkiem z iglicą oraz zmodyfikowaną kolbą.

Reklama

Pierwsze partie Grotów trafiły do wszystkich oddziałów formacji w 2018 roku. Do tej pory zrealizowano już trzy duże zamówienia tej broni. Podpisana w czwartek umowa dotyczy czwartego zamówienia.

Autor. FABRYKA BRONI "ŁUCZNIK"

Straż Graniczna z Grotów ma być zadowolona, ze względu na ich wszechstronność. Mają sprawdzać się w terenie, ale też w sytuacjach, gdzie potrzebna jest szybka reakcja.

Reklama
MSBS GROT to karabinek, który świetnie się sprawdza w służbie Straży Granicznej. Jest wszechstronny i praktyczny, sprawdza się zarówno w terenie jak i sytuacjach, gdy inne karabinki byłyby po prostu za duże. Dzięki tej modułowości można łatwo przystosować go do konkretnych zadań. Dlatego zdecydowaliśmy, że kolejne jednostki będziemy wyposażać w tę nowoczesną polską broń.
płk SG Dariusz Teteruk, zastępca dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej

Karabinki Grot powstały w ramach programu badawczo-rozwojowego "Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)". Jest to jedna z wersji całego modułowego systemu uzbrojenia, w skład którego wchodzi też m.in. broń bezkolbowa, lekkie karabiny maszynowe, karabinki wyborowe czy broń reprezentacyjna. Konstrukcja została zamówiona w roku 2017 (wcześniej w 2014 zamówiono wariant dla kompanii reprezentacyjnych) dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Na podstawie badań i doświadczeń będących udziałem Wojsk OT opracowywano kolejne coraz bardziej dojrzałe wersje Grota, a obecnie broń ta w dojrzałym wariancie przekazywana jest już także kolejnym jednostkom wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP. Broń ta trafiła również do policjantów czy Straży Leśnej.

Czytaj też

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama