Reklama

Straż Graniczna

SG: zmienia się profil narodowościowy cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Wśród cudzoziemców, którzy nielegalnie przekraczają granicę polsko-białoruską, nadal dominują Irakijczycy, ale coraz częściej pojawiają się obywatele innych krajów - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Funkcjonariusze zatrzymują m.in. obywateli Jemenu i Libanu.

Ostatniej doby polska Straż Graniczna udaremniła 68 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Dwie większe grupy cudzoziemców przeszły na stronę polską w rejonie działania placówki SG w Mielniku. Najpierw grupa 18 Irakijczyków przecięła tam concertinę. Później 15-osobową grupę Irakijczyków funkcjonariusze SG dostrzegli z pojazdu obserwacyjnego (PJN).

Z kolei w Dubiczach Cerkiewnych doszło do prowokacji służb białoruskich, które z samochodu oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami, zaś w Lipsku doszło do uszkodzenia concertiny.

Jak powiedziała por. Anna Michalska, choć wśród cudzoziemców próbujących przekroczyć granicę, nadal dominują Irakijczycy, to coraz częściej pojawiają się obywatele innych państw. "Wczoraj wśród osób zatrzymanych w mniejszych grupach byli obywatele Jemenu i Libanu i to się zaczyna powtarzać" - poinformowała.

Czytaj też

Dodała, że wśród migrantów pojawiają się również obywatele Indii, Kuby, Gabonu, Ghany, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Palestyny oraz Kongo.

"W środę od północy do godz. 7:00 doszło do sześciu prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wśród tych osób jest czterech obywateli Jemenu i dwóch obywateli Iranu, którzy przeszli przez tory w rejonie działania placówki SG w Michalowie" - przekazała Michalska.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie - 8,9 tys., w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze