Reklama

Straż Graniczna

SG udaremniło "podniebny przemyt"

Autor. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili przemyt nielegalnych papierosów przez granicę polsko-białoruską. Co jednak ciekawe, przestępcy do przerzutu kontrabandy użyli balonów.

Rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału SG mjr SG Katarzyna Zdanowicz poinformowała InfoSecurity24.pl, że do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Funkcjonariusze z placówki SG w Kuźnicy znaleźli w okolicach miejscowości Poniatowicze (powiat sokólski) balon z podczepionymi nielegalnymi papierosami. „W pakunku znajdowało się 500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 8 tysięcy złotych” – podała major Zdanowicz.

Reklama

Jak wskazała, podobne zdarzenie miało również miejsce kilka dni wcześniej na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Płaskiej. „Tam również balonem przez granicę polsko-białoruską próbowano przemycić papierosy o szacunkowej łącznej wartości ponad 8 tysięcy złotych” – przekazała.

Przemytnicy wykorzystują odpowiednie warunki pogodowe, w szczególności wiatr wiejący w kierunku Polski i wypuszczają balony z podczepionym ładunkiem papierosów. Na podstawie siły i kierunku wiatru szacują miejsce potencjalnego lądowania balonu.
rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Zdanowicz

Major podkreśliła także, że w związku ze zdarzeniami wszczęto postępowania karno-skarbowe. „Funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli czynności ukierunkowane na ustalenie osób zaangażowanych w nadanie i odbiór nielegalnych przesyłek” - zaznaczyła.

Pakunek z nielegalnymi papierosami odnaleziony przez funkcjonariuszy z placówki SG w Kuźnicy
Autor. Podlaski Oddział Straży Granicznej

„Zabezpieczenia graniczne powstałe na granicy polsko-białoruskiej między innymi w postaci bariery fizycznej i elektronicznej spowodowały, że przemytnicy szukają wciąż nowych sposób przemytu nielegalnych wyrobów tytoniowych” – dodała rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze