Reklama

Straż Graniczna

Przemytnicy stawiają na drony

Autor. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy

Służby graniczne coraz częściej donoszą o przypadkach wykorzystywania przez przemytników dronów. Przestępcy używają bezzałogowców m.in. do przerzutu papierosów. Jak informuje ukraińska straż graniczna, w niedawnej udaremnionej akcji udało się przejąć 3600 paczek papierosów, które - drogą powietrzną - miały zostać przemycone na terytorium naszego kraju. Po polskiej stronie SG zatrzymała z kolei mężczyznę i towar o wartości 15 tys. złotych.

Reklama

Jak informuje Straż Graniczna, mundurowi z placówki w Wojtkowej na Podkarpaciu zatrzymali Polaka zbierającego pakunki wypełnione nielegalnymi papierosami. Rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG ppor. Piotr Zakielarz poinformował, że towar o wartości 15 tys. zł przemycono dronem z Ukrainy. Dodał, że do nietypowego przerzutu kontrabandy doszło w miniony wtorek w nocy.

Reklama
Funkcjonariusze z placówki w Wojtkowej w czasie patrolu polsko-ukraińskiej granicy usłyszeli dźwięki charakterystyczne dla lecącego drona. Każdy przelot strefie nadgranicznej powinien być zgłoszony do SG, a ten nie był. Strażnicy, korzystając ze sprzętu do obserwacji w nocy zlokalizowali podejrzane kwadratowe pudła i powiązali je z przelotami drona.
Ppor. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG
Reklama

Jak zaznaczył, po kilku godzinach na miejsce, gdzie były pakunki, podjechał samochodem mężczyzna, która zaczął w pośpiechu zabierać paczki. "39-letni mężczyzna był zaskoczony nagłym spotkaniem ze strażnikami granicznymi. Jak się okazało, w sześciu pakunkach znajdowało się ponad tysiąc paczek papierosów o łącznej wartości przekraczającej 15 tys. zł" – podał ppor. Zakielarz.

Czytaj też

Mężczyźnie, mieszkańcowi Podkarpacia postawiono zarzut przemytu z Ukrainy nielegalnych papierosów i narażenia na uszczuplenie należności celnych, do czego się przyznał. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Akcja polskiej SG ma związek z udaremnioną próbą przemytu, o której 7 września informował rzecznik służby prasowej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Dzień wcześniej doszło do przejęcia dronów, którymi na terytorium polski przemycone miały być papierosy. "W nocy (z 6 na 7 września) funkcjonariusze lwowskiego oddziału wraz z personelem wojskowym zapobiegli próbie przewiezienia wyrobów tytoniowych przez granicę państwową za pomocą dronów" – informował rzecznik ukraińskich pograniczników. 

YouTube cover video

Jak poinformowano, w trakcie działań poszukiwawczych na obrzeżach Ternava, w odległości 10 km od granicy państwowej, straż graniczna na gorącym uczynku zatrzymała grupę mężczyzn, którzy próbowali wystrzelić w powietrze cztery własnoręcznie wykonane drony. Gdy przestępcy zobaczyli mundurowych, porzucili bezzałogowce i uciekli. Sprawcy zamierzali przemycić do Polski 3600 paczek papierosów bez ukraińskich znaków akcyzy. Na miejscu ukraińska SG zabezpieczyła m.in. SUV-a z przyczepą oraz sprzęt do "wystrzeliwania" dronów. Ponieważ wleciały one w głąb terytorium polski na ok. 10 km, strona ukraińska o zajściu poinformowała polską Straż Graniczną.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze