Reklama

Straż Graniczna

Ponad 2 tys. Rosjan z odmową wjazdu do Polski od początku roku

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Od początku roku ponad 2 tys. Rosjanom odmówiono wjazdu do Polski – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Tylko w tym miesiącu do Polski nie wpuszczono 117 obywateli tego kraju.

Reklama

Jak przekazała por. Michalska, od początku miesiąca - na wszystkich odcinkach granicy, przez przejścia drogowe, lotnicze i morskie - wjechało 896 obywateli Rosji. W odwrotnym kierunku - z Polski - odprawiono 1310 Rosjan. Najwięcej Rosjan wjechało do Polski w sobotę - 349; tego dnia wyjechało 479 obywateli tego kraju.

Reklama

"Najwięcej obywateli Rosji przekroczyło granicę do RP na odcinku z Kaliningradem – 491, na odcinku z Białorusią - 222, w przejściach lotniczych tylko 117 osób" - poinformowała por. Michalska. Dodała, że były to głównie osoby, które wjeżdżają do Polski, gdyż mają tytuły pobytowe na terenie Unii Europejskiej - wśród wjeżdżających w październiku to 538 osób.

Por. Michalska podkreśliła, że od początku października 117 obywatelom Rosji nie zezwolono na wjazd, gdyż nie mieścili się w kategorii osób, które mogą wjechać. "Największej liczbie osób nie zezwolono na wjazd na odcinku z Białorusią – 97, na odcinku z Kaliningradem – 10. Także 10 osób otrzymało decyzję o odmowie wjazdu w tym siedem osób w przejściach lotniczych.

Reklama

Czytaj też

Od początku roku do Polski wjechało 115 958 Rosjan, a wyjechało 142 903 obywateli tego kraju.

Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA, która 19 września zostało opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszyła też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych. Od 26 września nowe restrykcje zaczęły obowiązywać również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama