Reklama

Straż Graniczna

Pogranicznicy z Kazachstanu kupują Airbusa C295

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Straż Graniczna Republiki Kazachstanu podpisała potwierdzone zamówienie na jeden średni samolot transportowy C295.

Dzięki nowej umowie, która obejmuje szkolenie, części zamienne i wyposażenie do obsługi naziemnej, flota C295 użytkowanych w Kazachstanie wzrośnie do dziewięciu samolotów.

Nowy C295, w konfiguracji transportowej, ma odgrywać kluczową rolę w operacjach kontroli granicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego ze względu m.in. na niskie koszty eksploatacji w niskich temperaturach otoczenia.

Na mocy nowego zamówienia Straż Graniczna Kazachstanu stała się 31 użytkownikiem C295. Łącznie kraje Wspólnoty Niepodległych Państw zamówiły 13 samolotów tego typu.

Nowe samoloty zakupiła również całkiem niedawno polska Straż Graniczna. Chodzi mianowicie o dwa nowe LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20. Mają one posiadać nowoczesne wyposażenie patrolowo–rozpoznawcze, niewykorzystane do tej pory na rynku Polski oraz jedno z nowocześniejszych w Europie. Umowę na dostawę podpisano dzisiaj w Komendzie Głównej Straży Granicznej, a koszt zakupu to prawie 110 milionów złotych.

Sprzęt ma zostać dostarczony do października 2020 roku. Koszt zakupu to dokładnie 109,8 mln złotych. Jak zaznacza Straż Graniczna, w 90 proc. finansowany jest z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (środki unijne). Zakupione samoloty posłużą SG nie tyko do ochrony granic, ale będą także uczestniczyć w działaniach w ochronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej w misjach koordynowanych przez Agencję FRONTEX.

Reklama

Komentarze

    Reklama