Reklama

Straż Graniczna

Nowe Hondy dla Straży Granicznej

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

W tym tygodniu formacja odebrała 49 motocykli klasy enduro - Hondy CRF250 RLA. Koszt ich zakupu to 1 568 000 złotych. Wkrótce trafią one na granicę zewnętrzną do trzech oddziałów SG. Jednoślady będą wykorzystywane do patrolowania trudno dostępnych terenów przygranicznych.

O tym, że do Straży Granicznej trafić może nawet 50 sztuk motocykli Honda CRF 250 Rally, InfoSecurity24.pl pisał już pod koniec maja. W ramach prowadzonego postępowania, SG zamierzała kupić 40 sztuk nowych maszyn z możliwością pozyskania kolejnych 10 w ramach opcji. Formacja poinformowała właśnie, że odbiory motocykli, w ramach prowadzonego przetargu wartego 1 568 000 złotych, zostały zakończone. Jak podkreśla ppor. SG Anna Michalska, jednoślady, które trafiły na wyposażenie Straży Granicznej, "to profesjonalne motocykle do jazdy terenowej". 

Motocykle posiadają system HRC Launch Control, który, jak przekonuje ppor. Michalska, "zapewnia najlepszy start w każdych warunkach". Motocykle posiadają też przycisk zmiany map zapłonu EMSB (Engine Mode Select Button), który umożliwia wybór jednego z 3 trybów i dostosowanie charakterystyki silnika do nawierzchni, po której porusza się motocykl.

Tryb 1 zapewnia równowagę między mocą a momentem obrotowym - odpowiednią dla większości panujących warunków. Tryb 2 wygładza krzywą mocy i momentu obrotowego, zapewniając lepszą przyczepność tylnego koła na śliskich lub błotnistych nawierzchniach, a tryb 3 włącza agresywną mapę przydatną podczas jazdy po głębokim piasku. Dzięki temu motocykl będzie się sprawdzał w trudnych terenach - lasach, łąkach itp.

ppor. SG Anna Michalska, Straż Graniczna

Motocykle wyposażone są w jednocylindrowy silnik o pojemności 250 cm3, o mocy 18,2 kW (tj. 24,8 kM), 6-stopniową skrzynię biegów, 21-calowe koła przednie i 18-calowo tylne, hamulce tarczowe na przednie i tylne koła, wyposażone w ABS.

image
Honda CRF 250 Rally. Fot. Straż Graniczna

W najbliższych dniach Hondy trafią na granicę. Docelowo zostaną przekazane do oddziałów SG na granicy zewnętrznej: Nadbużańskiego - 20 szt., Bieszczadzkiego - 13 szt., Podlaskiego – 10 szt. i Warmińsko-Mazurskiego – 6 szt.

W ramach umowy zakupu motocykli, do obsługi technicznej motocykli zostali również przeszkoleni mechanicy z SG. Jak informuje formacja, zakup pojazdów sfinansowany został z "Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020".

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że tej chwili trwa rejestracja nowych jednośladów, które obecnie znajdują się w Chełmie – Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG, skąd będą je odbierać pozostałe 3 oddziały.

DM

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze