Reklama

Straż Graniczna

Na granicy z Rosją trwają testy pierwszego odcinka bariery elektronicznej

Fot. Straż Graniczna

Wykonawca testuje pierwszy z dwunastu odcinków bariery elektronicznej na granicy z Rosją, aby w najbliższych dniach przekazać go Straży Granicznej do odbioru. Na granicy ustawione zostały też wszystkie kontenery, które spajają ze sobą systemy bariery - przekazała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim rozpoczęła się w kwietniu. Ten system kamer i czujników ruchu będzie działał na ok. 199 km. Zostanie podzielony na 12 odcinków. Całość ma być gotowa do końca września.

Czytaj też

Rzeczniczka szefa SG poinformowała, że na granicy, w okolicy Gołdapi, postawiony został ostatni z dwunastu kontenerów elektronicznych. "To ważne elementy bariery elektronicznej, które spajają wszystkie systemy na poszczególnych odcinkach" - zaznaczyła. Poinformowała też, że na jednym z odcinków wykonawca, czyli firma Telbud, zainstalował już wszystkie urządzenia, w tym kamery i kable detekcyjne. To odcinek w okolicy Szczurkowa, ochraniany przez Placówkę SG w Sępopolu.

"W tej chwili wykonawca testuje ten odcinek, aby przekazać go nam w najbliższych dniach do odbioru" - wyjaśniła por. Michalska. Jak dodała, kolejne odcinki będą sukcesywnie odbierane w następnych tygodniach.

Czytaj też

Por. Michalska podkreśliła, że na granicy stoją także prawie wszystkie z 2 tysięcy słupów pod kamery. Instalowane są też same kamery, których w sumie będzie 3 tysiące. Na prawie całej długości bariery zostały ułożone kable sieciowe i transmisyjne. Kable detekcyjne są zainstalowane w ok. 40 procentach. Rzeczniczka szefa SG przekazała również, że na ukończeniu jest budowa Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam spływać mają sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nim 12 stanowisk operatorskich, dwa stanowiska techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum na być gotowe w tym miesiącu.

Jak zaznaczyła por. Michalska, na granicy jest spokojnie, nie ma incydentów i w przeciwieństwie do sytuacji, gdy instalowana była bariera na granicy z Białorusią, nie dochodzi do niszczenia sprzętu.

Czytaj też

Przypomnijmy, Straż Graniczna umowę na budowę zapory elektronicznej podpisała z Telbudem w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Źródło:PAP

Komentarze