Reklama

Straż Graniczna

Na granicy z Rosją trwają testy pierwszego odcinka bariery elektronicznej

Autor. Straż Graniczna

Wykonawca testuje pierwszy z dwunastu odcinków bariery elektronicznej na granicy z Rosją, aby w najbliższych dniach przekazać go Straży Granicznej do odbioru. Na granicy ustawione zostały też wszystkie kontenery, które spajają ze sobą systemy bariery - przekazała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Reklama

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim rozpoczęła się w kwietniu. Ten system kamer i czujników ruchu będzie działał na ok. 199 km. Zostanie podzielony na 12 odcinków. Całość ma być gotowa do końca września.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rzeczniczka szefa SG poinformowała, że na granicy, w okolicy Gołdapi, postawiony został ostatni z dwunastu kontenerów elektronicznych. "To ważne elementy bariery elektronicznej, które spajają wszystkie systemy na poszczególnych odcinkach" - zaznaczyła. Poinformowała też, że na jednym z odcinków wykonawca, czyli firma Telbud, zainstalował już wszystkie urządzenia, w tym kamery i kable detekcyjne. To odcinek w okolicy Szczurkowa, ochraniany przez Placówkę SG w Sępopolu.

"W tej chwili wykonawca testuje ten odcinek, aby przekazać go nam w najbliższych dniach do odbioru" - wyjaśniła por. Michalska. Jak dodała, kolejne odcinki będą sukcesywnie odbierane w następnych tygodniach.

Czytaj też

Por. Michalska podkreśliła, że na granicy stoją także prawie wszystkie z 2 tysięcy słupów pod kamery. Instalowane są też same kamery, których w sumie będzie 3 tysiące. Na prawie całej długości bariery zostały ułożone kable sieciowe i transmisyjne. Kable detekcyjne są zainstalowane w ok. 40 procentach. Rzeczniczka szefa SG przekazała również, że na ukończeniu jest budowa Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam spływać mają sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nim 12 stanowisk operatorskich, dwa stanowiska techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum na być gotowe w tym miesiącu.

Jak zaznaczyła por. Michalska, na granicy jest spokojnie, nie ma incydentów i w przeciwieństwie do sytuacji, gdy instalowana była bariera na granicy z Białorusią, nie dochodzi do niszczenia sprzętu.

Czytaj też

Przypomnijmy, Straż Graniczna umowę na budowę zapory elektronicznej podpisała z Telbudem w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama