Reklama

Straż Graniczna

Mikrobusy za ponad milion złotych. Modernizacja w Straży Granicznej trwa

fot. Flickr/MSWiA
fot. Flickr/MSWiA

Straż Graniczna, jako jedna z służb podległych MSWiA, jest beneficjentem rządowego programu modernizacji służb mundurowych. Programu, który jest jednym ze sztandarowych przedsięwzięć kierownictwa MSWiA o czym przedstawiciele resortu często chętnie przypominają.  Wiceminister Jarosław Zieliński przekazał wczoraj Straży Granicznej siedem mikrobusów, których zakup, jak podkreślał wiceszef MSWiA, „to kolejny krok do unowocześnienia Straży Granicznej”. Koszt zakupu pojazdów to blisko 1,3 mln złotych.

Samochody, jak podkreśla MSWiA, charakteryzują się nowoczesną konstrukcją i wyposażeniem. Mikrobusy są siedmioosobowe i wyposażone w drzwi po dwóch stronach. Rozwiązanie to zapewnia sprawne opuszczanie samochodu np. przez funkcjonariuszy grup szybkiego reagowania.  Samochody posiadają wymagane systemy bezpieczeństwa takie jak: ABS, ASR, ESP, system poduszek i kurtyn powietrznych oraz napęd na cztery koła dobierany automatycznie przez pojazd w zależności od obciążenia. Zapewnia to patrolom Straży Granicznej niezbędną mobilność, zwłaszcza w czasie wykonywania działań na drogach gruntowych – czytamy w komunikacie MSWiA

Zakup sprzętu to kolejny krok do unowocześnienia Straży Granicznej. Zakupy realizowane w ramach Programu Modernizacji i innych funduszy służą temu, żeby potencjał wszystkich służb podległych MSWiA był coraz większy.

Jarosław Zieliński wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

Zieliński podczas przypomniał także, że w ramach programu modernizacji do Straży Granicznej trafić ma około tysiąc samochodów. W 2017 roku z samego programu modernizacji dokonaliśmy zakupu 130 samochodów, w 2018 roku - zakupimy kolejne 150 – powiedział wiceszef MSWiA.

Oprócz tego do Straży Granicznej trafi między innymi sprzęt łączności, techniki operacyjnej i inne wyposażenie niezbędne do pełnienia służby. Środki z tego programu pozwolą też na budowę i remont obiektów oraz podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Przekazanie samochodów odbyło się w siedzibie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami, od 1 maja najmniej zarabiający funkcjonariusze służb mundurowych podległych MSWiA maja otrzymać podwyżki. Do Straży Granicznej trafić ma ponad 13 mln złotych, a podwyżki dotyczyć będą 2 i 3 grupy zaszeregowania. Kolejny wzrost uposażeń MSWiA przewiduje na 1 stycznia 2019 roku, a środki pochodzić mają właśnie z programu modernizacji służb mundurowych.

opracowanie własne
opracowanie własne

MSWiA/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze