Straż Graniczna
Tarcze ochronne dla funkcjonariuszy SG
Funkcjonariusze Straży Granicznej na odcinku podlaskiego oddziału Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na pierwszej linii zostali doposażeni w tarcze ochronne - poinformowała w poniedziałek podczas konferencji por. Anna Michalska, rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej.
Rzecznik zaznaczyła, że kamienie którymi rzucają "czy to cudzoziemcy czy to służby białoruskie to nie są kamienie znalezione w lesie". "Tam jest las, tam jest puszcza, tam takich kamieni nie ma" - wskazała Michalska. Jak podkreśliła kamienie to elementy kostki brukowej i kawałki cegieł. "Świadczy to o tym, że służby białoruskie pomagają cudzoziemcom, dostarczają im te elementy" - oceniła rzecznik.
"W związku z tym zdarzeniami podjęto decyzję, aby funkcjonariusze Straży Granicznej na odcinku podlaskiego oddziału Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na pierwszej linii zostali doposażeni w tarcze ochronne" - powiedziała Michalska dodając, że w wyniku porozumienia ze Służbą Więzienną SG dostała 100 takich tarcz. "Jeszcze w tym tygodniu zostaną przekazane funkcjonariuszom SG" - zaznaczyła.
W niedzielę ok. godziny 22, 60 osób forsowało zaporę na granicy polsko-białoruskiej na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. Cudzoziemcy rzucali kamieniami, kawałkami drewna, oślepiali polskich funkcjonariuszy i żołnierzy światłami stroboskopowymi. W pewnym momencie 27 osobom udało się przedrzeć przez zaporę z drutu żyletkowego. Zostali jednak szybko zatrzymani przez SG i odprowadzeni do linii granicznej. Byli to głównie obywatele Iraku i Syrii" - powiedziała Michalska.
Czytaj też
Ostatniej doby 88 osób próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia były 838 próby. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.