Reklama

Policja

Jest szansa na trzy nowe śmigłowce dla Policji

Fot. Podlaska Policja/Twitter
Fot. Podlaska Policja/Twitter

Wydawało się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie przewidziało w programie modernizacji środków na nowe śmigłowce dla Lotnictwa Policji. Na tabor lotniczy, w ramach wydatków, zaplanowano bowiem zaledwie 5,5 mln złotych. Zaledwie, gdyż na pewno taka suma nie pozwala na zakup nowej maszyny. Jak się jednak okazuje, może on zostać sfinansowany ze środków przeznaczonych na transport. 

Nowy program modernizacji ruszyć ma w styczniu 2022 roku. Zgodnie z jego projektem, procedowanym obecnie w trybie pilnym przez polityków, na inwestycje w policyjny tabor lotniczy przeznaczono 5,5 mln złotych. Nie są to niewątpliwie środki, które pozwoliłyby formacji na pozyskanie śmigłowca. Dzięki tej kwocie sfinansowany ma zostać natomiast zakup specjalistycznego sprzętu obsługowego do śmigłowców policyjnych. Okazuje się jednak, że ewentualne pieniądze na wiropłaty dla policji mogą pochodzić z części przeznaczonej na środki transportu, a na te przeznaczono już zdecydowanie pokaźniejszą kwotę. 

Do wydania na sprzęt transportowy, a dokładnie 1846 jego sztuk, policja w ramach programu modernizacji będzie miała 511,183 mln zł. W dokumentach formacja wymieniała jednak jedynie różnego rodzaju pojazdy. Zgodnie z informacjami przekazanymi InfoSecurity24.pl przez komendanta głównego policji, gen. insp. Jarosława Szymczyka, to właśnie z tego "worka" policja chce pozyskać środki na zakup nawet trzech nowych śmigłowców. Priorytetem, jak wynika ze słów szefa KGP, będzie pozyskanie dwóch lekkich maszyn typu Bell 407GXi. A jeśli sytuacja na to pozwoli, to formacja zainwestuje również w śmigłowiec wielozadaniowy typu Black Hawk. Zakup tych trzech wiropłatów miałby zaspokoić potrzeby Lotnictwa Policji.  

W ustawie modernizacyjnej znalazł się dość szeroki paragraf dotyczący środków transportu. Właśnie stamtąd chcemy pozyskać środki na zakup dwóch śmigłowców lekkich i – jeśli pozwoli nam na to sytuacja – na śmigłowiec wielozadaniowy. Nie ukrywam, że w zestawieniu z tym, co kupiliśmy do tej pory, czyli trzema Black Hawkami i trzema Bellami 407, jeśli udałoby nam się dokupić czwartą tego pierwszego typu maszynę i jeszcze dwa śmigłowce tego drugiego typu, zaspokoiłoby na razie potrzeby lotnictwa polskiej policji.

gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, wywiad dla InfoSecurity24.pl

Choć policja chciałaby unifikacji swoich maszyn, to oczywiście przepisy prawa o zamówieniach publicznych nie pozwalają KGP mówić o tym, co chce kupić. Komendant podkreśla więc, że chodzi o "takie typy" śmigłowców. Zaznacza jednak, że unifikacja byłaby "pod każdym względem korzystna dla formacji - i to biorąc pod uwagę zarówno kwestie szkolenia jak i serwisowania".

Jak jeszcze w marcu br. podkreślał w rozmowie z redakcją insp. pil. Robert Sitek, Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP, celem formacji jest mieć dwa, maksymalnie trzy typy śmigłowców w organizacji lotniczej. "Gdyby udało nam się doprowadzić do pewnego ujednolicenia floty, łatwiej byłoby szkolić pilotów i mechaników oraz utrzymywać śmigłowce w gotowości do działań operacyjnych. Łatwiej byłoby też, jeśli chodzi o zakup i magazynowanie części zamiennych" - podkreślał. Największe zapotrzebowanie - tłumaczył - jest na maszyny Bell 407, które realizują ok. 65-70 proc. zadań. Dlatego to zakup tego typu maszyn jest dla formacji priorytetem. 

(...) w tej chwili największe zapotrzebowanie jest właśnie na śmigłowce Bell 407, bowiem realizują one ok. 65-70 proc. zadań. Wiąże się to głównie np. z zabezpieczeniem imprez masowych. (...) Belle wykorzystujemy też do patrolowania dróg czy prowadzenia rozpoznania, np. przed wejściem do działań naszych grup specjalnych. Maszyny te świetnie sprawdzają się też w realizacji zadań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych, zwłaszcza w terenie trudno dostępnym.

insp. pil. Robert Sitek, Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP wywiad dla InfoSecurity24.pl

Formacja eksploatuje obecnie takie maszyny, jak S-70i Black Hawk, Mi-8, PZL W-3 Sokół, Bell-412, Bell-407 oraz Bell-206. Wiropłaty rozmieszczone są w centralnej bazie Lotnictwa Policji w Warszawie, a także w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Policja planuje również utworzenie sekcji lotnictwa w Gdańsku.  

MR

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (7)

 1. Xzibit

  A gdzie te zapowiadane przez Macierewicza w 2016 roku kilkadziesiąt nowych śmigłowców dla wojska ???? Do dzisiaj nie doleciały..... :)

  1. Polska w UE albo w Rosji

   Też od sześciu lat zadaję to pytanie plus pytanie o Orkę (obiecywano podpisanie umowy tuż tuż)

 2. Maciek

  Po raz nie wiadomo który żądam to pytanie: do czego policji te śmigłowce? Naprawdę nikt nie potrafi sensownie odpowiedzieć jakie zadania będą wykonywać?

 3. Prawda

  Śmigłowce dla policji powinny być lekko opancerzone, tak na wszelki wypadek.

 4. Wojciech Jakiś

  Kiedy Policja będzie dysponowała większą ilością śmigłowców niż Armia? Za rok, dwa? W końcu w państwie policyjnym policja jest ważniejsza od wojska.

  1. Darek

   Ty dzieciaku nie byłeś zdaje się w ,,demokratycznej” zachodniej europie, to wtedy zobaczyłbyś państwo policyjne.

  2. RealMax

   Mylisz państwo policyjne, z państwem prawa.

  3. gnago

   doprawdy to na jakiej podstawie prawnej w Francji prześladuje się ludzi

 5. Super

  Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać.

 6. F-GZCP

  Zamiast brać przykład z LPR i wziąć H135 względnie H145 to zamawiane są jakieś ,,dzwonki" i BH . Naprawdę nie można ujednolicić w miarę możliwości floty? Do zadań typowo patrolowych oraz obserwacyjnych eurocoptery nadają się doskonale co widać na przykładzie policji z Hiszpanii, Niemiec ,Francji czy Włoch.

  1. St. mat pchor.

   Przecież chodzi o to żeby były od Wielkiego Brata. Europejskie są nie dobre.

  2. Ach

   Od wielkiego brata i bez przetargu to podwójne zaleta dla obecnej władzy

  3. Gnom

   Nie mniej jak beda BH i Bell'e to też będzie ujednolicenie w ramach MSW.

 7. gość

  Zraz pewnie wleją się komentarze pod tyt. bieda śmigła itp. Dobrze, że są i jakie by nie były są przede wszystkim nowe. Za PełO był taki jeden pan, który powtarzał jak mantrę; "piniendzy ni ma i ni będzie...

  1. Piotr II

   W punkt.

  2. Sidematic

   Wiesz do czego policja używa śmigłowców? Do wożenia ministrów na spotkania wyborcze.

  3. R

   I co z tego, ze nowe, po co nam kolejne BH? mniejsze/tansze smiglowce tez by sie przydaly, zobacz jakie smiglowce uzywa polcja w Niemczech, Francji czy UK. Czy jak bedziesz potrzebowal smiglowca do obserwacji z kamera dzienna/termowizyjna z jednym operatorem to tez do BH?

Reklama

Najnowsze