Reklama

Straż Graniczna

Elektronika na granicy z Rosją uruchomiona. 3 tysiące kamer do dyspozycji SG

Autor. BBN/Twitter

Dziś uruchomiliśmy 200 kilometrów zapory elektronicznej na granicy z Rosją. Bardzo profesjonalnie, krok po kroku zabezpieczamy nasze granice - powiedział w piątek na konferencji w Centrum Nadzoru bariery elektronicznej w Kętrzynie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Reklama

W otwarciu Centrum Nadzoru bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej wziął również udział prezydent RP Andrzej Duda oraz kierownictwo Straży Granicznej. „Mamy trudnego sąsiada. Rosja prowadzi bardzo agresywną i imperialną politykę wobec krajów z nią sąsiadujących. Prowadzi brutalną, okrutną wojnę na Ukrainie. Skala potencjalnych zagrożeń płynąca z tego trudnego sąsiedztwa jest bardzo duża. Musimy być przygotowani na różne scenariusze” - podkreślił szef MSWiA.

Reklama

Zaznaczył, że mimo tego, że obecnie sytuację uznajemy za stabilną to przyszłość może być różna. „Dlatego przygotowujemy się w sposób niezwykle profesjonalny na wszelkiego typu ingerencje płynące ze strony tak trudnego sąsiada, jakim w tej chwili jest putinowska Rosja” - dodał.

Czytaj też

Wyjaśnił, że jednym z elementów tych przygotowań jest nowa zapora elektroniczna. „To jest system, który na całej naszej 200-kilometrowej granicy z Rosją, został uruchomiony. Oznacza to, że nasi funkcjonariusze mają pełen ogląd sytuacji. Każda próba nielegalnego przekroczenia granicy ze strony Rosji zostanie natychmiast zidentyfikowana i nastąpi wówczas błyskawiczna reakcja najbliższych funkcjonariuszy. Jesteśmy przygotowani, wiemy kto i w jakim miejscu przekroczył czy próbował przekroczyć naszą granicę” - podkreślił.

Reklama

„Od roku funkcjonuje 200-kilometrowa zapora elektroniczna na granicy z Białorusią, został również rozpisany przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug, którego rozstrzygniecie nastąpi w listopadzie. Bardzo profesjonalnie, krok po kroku zabezpieczamy nasze granice. Te granice muszą pozostać i pozostaną nienaruszalne” - zaznaczył Kamiński.

Czytaj też

„Nikomu nie trzeba mówić, jak na przestrzeni ostatnich lat wzrosła skala zagrożeń” - powiedział prezydent Andrzej Duda. Przyznał jednocześnie, że nie mamy dzisiaj ataku hybrydowego ze strony Federacji Rosyjskiej, jeżeli chodzi o migrantów. „Tutaj, na tej granicy, nie ma takich praktyk, jak na granicy białoruskiej, gdzie od ponad dwóch lat obserwujemy cały czas, że służby białoruskie pchają tych migrantów na nasza granicę” - zauważył Duda. Podkreślił, że na Białorusi dzieje się to w porozumieniu z władzami rosyjskimi. „W związku z tym i biorąc pod uwagę fakt, że Rosja jest agresorem na Ukrainie, że jest (…) dzisiaj nieprzyjaźnie nastawiona do Polski, możemy się spodziewać właściwie wszelkich działań ze strony rosyjskiej” - stwierdził prezydent.

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej rozpoczęła się w kwietniu. Jest to system składający się m.in. z ponad 3 tysięcy kamer i 200 km kabli detekcyjnych zainstalowanych na ok. 200 km z Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Koszt inwestycji to ponad 373 mln złotych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dr. Pavl Kopetzky

    A czy nie lepiej widoczna przez nich ostra broń w gotowości?! Niech się boją i mają na baczności! Strach - KGB.

Reklama