Reklama

Straż Graniczna

3 tys. kamer na straży polsko-rosyjskiej granicy. Ruszyła budowa zapory [WIDEO]

Autor. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją ruszyła we wtorek w okolicy Bezled i Sępopolu, pierwsze roboty w pasie drogi granicznej polegają na ustawianiu słupów pod kamery i instalacji kabli - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Prace potrwać mają do końca września.

Reklama

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o rozpoczęciu budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. "Będziemy mieli pełen monitoring tego, co dzieje się na granicy z Rosją" - podkreślił i zaznaczył, że "nasza granica wschodnia będzie - jestem przekonany - znakomicie przygotowana do wszelkiego typu nielegalnych działań, które wiążą się z sytuacjami kryzysowymi z naszymi wschodnimi sąsiadami". Natomiast rzeczniczka szefa SG podała, że roboty budowlane rozpoczęły się we wtorek w rejonie Placówek SG w Bezledach i Sępopolu. "Pierwsze roboty w pasie drogi granicznej polegają na posadowieniu słupów kamerowych oraz instalacji kabli zasilających i transmisyjnych" - wyjaśniła por. Michalska.

Reklama

Jak zaznaczyła, budowa bariery elektronicznej potrwać ma do 30 września tego roku i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską o długości 199 km. Zapora będzie podzielona na dwanaście funkcjonalnych odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich ok. 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych. Oprócz robót na granicy od końca marca trwają też prace nad Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. W centrum, do którego będą spływały sygnały z zapory, powstanie dwanaście stanowisk operatorskich.

Czytaj też

Wykonawcą zapory elektronicznej na granicy z Rosją jest firma Telbud, z którą SG podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. W ramach umowy na wszystkie prace zakontraktowana została kwota ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych odcinkach granicy.

Reklama

"Realizacja inwestycji zapewni wykrywanie wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów" - podkreśliła por. Michalska. Zapora, jak dodała, zagwarantuje ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy, a także pozwoli m.in. na rozpoznawanie zagrożeń ich sprawców oraz gromadzenie materiału dowodowego.

YouTube cover video

Zapora elektroniczna na granicy z Rosją powstaje na podstawie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada 2021 roku. Ustawa ta została uchwalona na wniosek MSWiA w związku z presją migracyjną z Białorusi. Na jej podstawie powstała już zapora fizyczna i elektroniczna na granicy polsko-białoruskiej.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama