Reklama

Służby Mundurowe

Służby oddadzą hołd zmarłemu żołnierzowi. W całym kraju zawyją syreny

Autor. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie

W dniu pogrzebu sierżanta Mateusza Sitka, który został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy, w całym kraju zabrzmią syreny policyjnych radiowozów, wozów strażackich i pojazdów Straży Granicznej. W ten sposób funkcjonariusze służb podległych MSWiA oddadzą hołd zmarłemu żołnierzowi. Z kolei Służba Ochrony Państwa, w związku z pogrzebem przeniosła obchody swojego święta na przyszły tydzień.

W środę w miejscowości Nowy Lubiel na Mazowszu odbędzie się uroczyste pożegnanie sierżanta Mateusza Sitka. Wojsko w imieniu rodziny przekazało prośbę o uszanowanie niezwykle trudnego dla niej czasu, nienachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej.

Reklama

Hołd zmarłemu żołnierzowi oddadzą służby podległe resortowi spraw wewnętrznych i administracji. „12 czerwca o godz. 11:00 odbędzie się pogrzeb śp. sierż. Mateusza Sitka, który zginął, chroniąc granicy Naszej Ojczyzny. Wspólnie uczcijmy Jego pamięć. Jutro (w środę – przyp. red.) o godz. 12:00 niech w całym kraju zabrzmią syreny naszych radiowozów, na znak czci dla Mateusza i solidarności wszystkich służb mundurowych dbających o bezpieczeństwo polskiej granicy” – poinformowała na swoim profilu na platformie X Komenda Główna Policji.

„12 czerwca o godz. 11:00, odbędzie się pogrzeb śp. sierż. Mateusza Sitka, który oddał swoje życie w obronie Ojczyzny. Uczcijmy Jego pamięć. Jutro o godz. 12:00 zabrzmią syreny, w hołdzie dla Mateusza oraz solidarności służb dbających o bezpieczeństwo polskiej granicy” – napisała z kolei Państwowa Straż Pożarna.

Czytaj też

W związku z pogrzebem obchody swojego święta przełożyła Służba Ochrony Państwa. „W myśl hasła przyświecającego Służbie Ochrony Państwa »Zawsze gotowi, zawsze wierni, zawsze solidarni«, w związku z pogrzebem w dniu 12 czerwca 2024 r. śp. sierż. Mateusza Sitka – żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł na skutek obrażeń doznanych  po ataku na granicy polsko-białoruskiej, została podjęta decyzja o przeniesieniu obchodów Święta Służby Ochrony Państwa na dzień 19 czerwca br. Decyzja ta jest wyrazem solidarności funkcjonariuszy i pracowników formacji względem rodziny zmarłego oraz Wojska Polskiego” – czytamy w komunikacie opublikowany na stronie SOP.

Reklama

Mateusz Sitek został raniony nożem 28 maja. Wojskowego zaatakował na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca - po przełożeniu ręki przez płot - ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

21-latek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Żołnierz zmarł 6 czerwca. Został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze