Reklama

Służba Więzienna

Szkoleniowe Beretty trafią do Służby Więziennej

Fot. Służba Więzienna
Fot. Służba Więzienna

Na wyposażenie Służby Więziennej mają trafić nowe karabinki szkoleniowe pozwalające na bezstrzałową naukę działania, rozkładania, składania i obsługiwania karabinka o kal. 5,56x45 mm marki Beretta wz. ARX 160. W  ubiegłym roku SW kupiła 350 sztuk karabinków Beretta ARX 160 stając się ich pierwszym użytkownikiem w Polsce. 

Służba Więzienna poszukuje w ramach nowego przetargu szkolnych wersji karabinków o kalibrze 5,56x45 mm marki Beretta wzór ARX 160 lub równoważnych. Chodzi o dostawę 50, fabrycznie nowych, tj. wyprodukowanych w 2019 r., kompletów tego rodzaju wyposażenia. Kryteriami oceny zgłoszonych ofert mają być cena (60 proc.) oraz termin udzielonej gwarancji (40 proc.). W tym ostatnim przypadku najwyżej punktowane mają być oferty zakładające gwarancję powyżej 48 miesięcy, a najmniej punktów otrzymają oferty zakładające 24 miesiące gwarancji. Chętnych do udziału w przetargu mamy poznać już 8 kwietnia.

Planowany zakup ma na celu dostarczenie broni dla SW, której przeznaczeniem jest bezstrzałowa nauka działania, rozkładania, składania i obsługiwania karabinka o kal. 5,56x45 mm marki BERETTA ARX 160. Dlatego też, dostarczona broń powinna być identycznego wzoru, typu, rodzaju i modelu, działać jak broń palna tego samego modelu, jak ta którą wcześniej kupiła formacja. Różnica polegać ma na tym, że obecnie poszukiwane 50 kompletów ma być pozbawionych w sposób trwały możliwości oddania strzału. Karabinki mają być zasilane amunicją 5,56 x 45 mm, na nabój szkolny. Poszukiwane przez SW karabinki o kal. 5,56x45 mm marki BERETTA ARX 160 lub równoważne, w wersji szkolnej powinny charakteryzować się zaślepioną lufą, iglicą skróconą w sposób uniemożliwiający oddanie strzału, oznakowaniem w sposób trwały poprzez wygrawerowanie napisu ”SZKOLNY”, a także oznaczeniem samego szkieletu broni paskiem wyróżniającym o szerokości nie mniejszej niż 10 mm.

Wymagany jest magazynek dwurzędowy, 30-nabojowy, zgodny ze standardem M16/AR15, a także oznaczony wyróżniającym się paskiem o szerokości nie mniejszej niż 10 mm. Waga karabinka nie może przekraczać 3,8 kg, a broń szkoleniowa ma posiadać składaną kolbę, z regulacją długości, a także z możliwością dopasowania do strzelającego w różnej pozycji, w zależności od budowy anatomicznej, sposobu ubrania, np. z nałożoną kamizelką kuloodporną, w umundurowaniu służbowym zimowym, letnim itp. Długość lufy została określona na od 350 do 410 mm. Broń musi mieć też co najmniej jedną szynę montażową, standardu MIL STD 1913, umieszczoną na górze umożliwiającą zamontowanie optoelektronicznych przyrządów celowniczych, a także mieć możliwość montażu dodatkowego wyposażenia taktycznego po bokach i od dołu łoża.

Przypomnijmy, że zakup 50 karabinków szkoleniowych o wskazanej powyżej specyfikacji, jest bezpośrednio związany z faktem sfinalizowania przez SW przetargu na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45 ogłoszonego w maju 2018 r. Służba Więzienna wybierała wówczas spośród sześciu propozycji, a najkorzystniejszą okazała się ta złożona przez UMO Sp. z o. o. z podwarszawskiej Zielonki. W związku z tym do funkcjonariuszy SW trafiły karabinki Beretta ARX 160. Łączna wartość zamówienia to ponad 2,5 mln złotych.

 jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze