Reklama

Służba Więzienna

Służba Więzienna kupuje kolejne Beretty ARX

Fot. Marta Rachwalska
Fot. Marta Rachwalska

Zakład Karny w Opolu Lubelskim zamierza kupić karabinki kal. 5,56x45 mm marki Beretta ARX 160. Chodzi o zamówienie 15 kompletów broni, która powinna zostać dostarczona do 30 sierpnia tego roku.

Karabinki Beretta ARX na wyposażeniu Służby Więziennej znalazły się w ubiegłym roku. SW kupiła wtedy 350 sztuk tej broni, a przetarg opiewał na kwotę ponad 2,5 mln złotych. Dostawcą karabinków jest warszawska firma UMO.

Zakład Karny w Opolu Lubelskim planuje dokupić 15 kompletów broni, i chce by w skład zestawu weszły m.in. dwa magazynki dwurzędowe o pojemności 30 sztuk naboi, pas do broni oraz torba transportowa.

Jak na razie nie wiadomo, ile kosztować będzie dostawa karabinków, jednak biorąc pod uwagę cenę wynikającą z ubiegłorocznego przetargu, kwota jaką ZK w Opolu Lubelskim będzie musiał zapłacić za 15 kompletów broni wynieść może ponad 100 tys. złotych.  

Zakup karabinków Beretta to część trwającej w Służbie Więziennej modernizacji. Potrzebę pozyskania nowej broni podkreślał już w marcu ubiegłego roku, w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef SW płk Grzegorz Fedorowicz. „W tym roku planujemy wyposażyć funkcjonariuszy w nowy karabinek 5,56 mm, który zastąpi popularnego Kałasznikowa 7,62 mm” – mówił wiceszef SW. Niedługo potem, w przetargu wybrano karabinki Beretta ARX160. Dostawy rozpoczęły się na początku tego roku.

DM

Reklama

Komentarze (6)

 1. Gustlik

  To już jest cyrk. Mamy narodowego producenta a co służba to każdy robi osobny przetarg i kupuje co mu się zamarzy. Jeszcze rozumiem specjalsów, oni oczywiście muszą mieć fiu-bździu ale Straż Więzienna? Na jakiego grzyba im w ogóle długa broń???? A jeśli już to kto pozwolił kupować zagraniczną? Niechby taki czeski więziennik spróbował kupić Grota zamiast Brena to by od razu mógł zacząć szukać nowej pracy.

  1. Olo

   Długa broń jest stosowana najczęściej na wieżyczkach strażniczych. Gdzie odległość między wieżyczkami czasem wynosi ponad 100 metrów i więcej. Chciałbyś z takiej odległości postrzegać do ruchomego celu i to Jeszce celować w nogi z krótkiej broni?

  2. Zolnierz

   Niestety to nie jest wina sluzby wieziennej, ze kupili karabinki beretta....niestety w przetargach w Polsce jest ustawione ze wygrywa oferta najtansza. Chocby o 1 zl ale wygra. Akurat w tym przetargu Grot byl duzo drozszy....czy jest lepszy od Beretty? Nie wiem. Malo kto mial mozliwoc porownac. Jest jeden "szkopul"....berette kupilo dosyc sporo krajow dla swoich sil zbrojnych a nawet dla wojsk specjalnych. W niewielu krajach wojska specjalne uzywaja takiej broni jaka im politycy kaza uzywac...strach mnie ogarnia gdy to pisze bo gdy ktos z PiS-u to przeczyta to moze sie okazac ze Blaszczak kaze naszym Gromowcom, Formozie, Agatowi, JW komandosow zdac HK 416 i zaczac uzywac....Grotow...jestem goracym zwolennikiem wprowadzenia Grotow do wojska bo sam jestem zolnierzem (mam P-83 i AKMS "na stanie") ale widze ze nikt nie rzucil sie z ochota aby kupic nasz karabinek bo jest tak duzo lepszy od HK, Beretty, FN, Colta, Brena itp....a co chwile czytam ze ktos w/w bron kupuje....

 2. Anty-Che

  A dlaczego nie Grota ??

  1. SWv c

   Bo jest do kitu.

 3. Dionizos

  To już każda jednostka SW może sobie kupować broń jak jej się podoba? Czy jest ogólny przetarg?

 4. Mati

  Po co komu broń jak nie ma ludzi do roboty.kto będzie z tą bronią służył coraz mniej kogutów jest w Polsce.

 5. repe

  a po co im? beda do osadzonych strzelac?? no chyba ze codziennie sa napady na konwoje wiezienne shhhaha

 6. Piston

  No tak. A masz bezkon głowy Grot dalej przechodzi testy jak się domyślam. A byłby jak znalazł dla służby Więziennej. Szkoda gadać!

Reklama

Najnowsze